Kobiecy sukces na Oskarach 2021

Kobiecy sukces na Oskarach 2021!

Opublikowane w kategorii

Oskary 2021 przejdą do historii jako najważniejsze wydarzenie filmowe, które w tym roku zostało zdominowane przez kobiety. To rok, w którym aż dwie kobiety zostały nominowane i rywalizowały o nagrodę główną, którą jest statuetka za reżyserię. Dowiedz się, w jakich kategoriach zwyciężyły kobiety i dlaczego kobiecy sukces na Oskarach 2021 jest niezwykle ważny dla kinematografii.

Historyczne Oskary 2021 – kto otrzymał statuetkę?

 

93 ceremonia rozdania Oskarów miała miejsce w nocy z 25 na 26 kwietnia 2021. I choć początkowo miała odbyć się za pośrednictwem telebimów, ostatecznie mogli zjawić się na niej żywi artyści. Całe szczęście, bo nikt nie mógł  spodziewać się,  jak ważne będzie to wydarzenia w historii kina, ponieważ w tym roku Oskary 2021 zostały zdominowane przez kobiety. Najważniejsza nominacja do Oskara za reżyserię przypadła aż dwóm z nich: Chloe Zhao za film  „Nomadland” oraz Emerald Fennell za „Młodą. Obiecującą. Kobietę”. I choć statuetka ostatecznie powędrowała do Zhao, to Fennell nie odeszła z pustymi rękami, otrzymując Oskara za scenariusz oryginalny do wyreżyserowanego przez nią filmu. Rok ten z pewnością zostanie zapisany w światowej kinematografii ze względu na fakt, że kobieta po raz drugi w historii otrzymała tak prestiżową nagrodę jaką jest Oskar za reżyserię – po raz pierwszy Oskara w tej kategorii otrzymała Kathryn Bigelow za film „The Hurt Locker. W pułapce wojny” w 2010 roku.

Nomaland – znaczące wyróżnienie

 

Dodatkowo Akademia Filmowa przyznała nagrodę za najlepszą aktorkę pierwszoplanową, która została wręczona Frances McDormand za rolę w zwycięskim filmie „Nomadland”. Aktorka ta już po raz trzeci otrzymała tak znaczące wyróżnienie, ponieważ w 1996 roku otrzymała statuetkę za rolę w filmie „Fargo”, zaś kolejną w 2017 za kreację w filmie jej własnej reżyserii „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Z kolei Oskara za najlepszą aktorkę drugoplanową otrzymała Youn Yuh-Jung za rolę w filmie „Minari”.

Kobiecy sukces na Oskarach 2021 to nie tylko nagrody za reżyserię, scenariusz i role kobiece. Doceniono także kostiumografię w filmie „Ma Rainey: Matka bluesa”, za której przygotowanie odpowiedzialna była Ann Roth. Oskarami uhonorowane zostały także dwie charakteryzatorki: Mia Neal i Jamika Wilson. Z kolei Oskar za najlepszą piosenkę do filmu przypadł piosenkarce H.E.R. z utworem „Fight for You” do filmu „Judas and the Black Messiah”.

Kobiecy sukces na Oskarach 2021 – nadzieja na zmiany

 

Kobiety jednoznacznie zwycięży tegoroczne rozdanie Oskarów.  Aż 70 kobiet otrzymało nominację do nagrody — Chloe Zhao oraz Emerald Fennell więcej niż jedną — a w sumie otrzymały ich łącznie 76. W ubiegłym roku kobiety także pokazały swoją siłę — podczas gali Oskarowej nominowane do nagrody zostały 62 kobiety i to we wszystkich kategoriach filmowych. To daje nadzieję, że wynik ten z roku na rok będzie coraz lepszy. Nie da się nie zauważyć, że od kilku lat najważniejsze nagrody otrzymują filmy poprawne politycznie, dlatego tym bardziej takie wyróżnienie kobiet zasługuje na uwagę, ponieważ nadal zdarzają się one nad wyraz rzadko.

2021 walka z równouprawnieniem kobiet

 

Od czasu otrzymania pierwszego Oskara za reżyserię przez Kathryn Bigelow za film „The Hurt Locker. W pułapce wojny” w 2010 roku, przez Hollywood przeszła fala protestów odnośnie tego, jak branża filmowa pomija kobiety podczas nominacji w różnych kategoriach, przyznając palmę pierwszeństwa mężczyznom. Głośno było również od afer związanych z molestowaniem wielu aktorek, które dopiero niedawno odważyły się mówić o tym, jak wygląda przemysł filmowy od podszewki, jeśli chodzi o sytuację kobiet. Miejmy zatem nadzieję, że kobiecy sukces na Oskarach 2021 to wielki krok w stronę realnego równouprawnienia kobiet zarówno w filmie, jak i w wielu innych dziedzinach, bo pokazał, że kobieta też potrafi, a jak już się za coś weźmie, robi to na miarę najwyższych nagród.

Dołącz do naszej grupy – My V & Me

 

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również