Women's hands browsing vinyl records close-up

Kobieca współpraca w muzyce

Opublikowane w kategorii

W historii światowej muzyki było wiele współprac, które podgrzewały atmosferę wśród fanów. W końcu nie zawsze artystki pałały do siebie sympatią lub nawet tolerowały się wzajemnie. Jednak nie przeszkodziło to w powstaniu prawdziwych hitów — wiele z nich zostało nagranych już kilkanaście lat temu, a nadal śpiewają je miliony ludzi na całym świecie.

6 najbardziej znanych kobiecych współprac w muzyce

I will always love you

Czy wiesz, że ten słynny utwór I will always love you powstał we współpracy dwóch artystek? Słowa napisała znana piosenkarka country Dolly Parton, a zaśpiewała Whitney Houston. To jedna z najsłynniejszych kobiecych kolaboracji w świecie współczesnej muzyki — choć wiele osób zapomina o udziale Parton w tym przedsięwzięciu.

Przy pomocy I will always love you możesz najlepiej dostrzec, jak dwie zupełnie różne artystki, a przede wszystkim tworzące inne gatunki muzyczne, skomponowały i nagrały ponadczasową piosenkę. W końcu nadal jest to jeden z najpopularniejszy utworów, znanych przez różne pokolenia słuchaczy.

O ogromnej wartości współpracy Parton i Houston świadczą też liczne nagrody, jakie otrzymały za I will always love you. W końcu piosenka została uznana przez Billboard Music Award za singiel nr 1 na świecie. Poza tym Whitney Houston otrzymała dwie statuetki Grammy: za nagranie roku i najlepszy żeński wokal.

The boy is mine

Dwie młode piosenkarki Brandy i Monica postanowiły w 1998 roku połączyć swoje siły, co zaowocowało powstaniem utworu, który jest nadal chętnie słuchany, czy śpiewany. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż artystki za tę piosenkę otrzymały nagrodę Grammy. Poza tym utwór przez długi czas utrzymywał się na pierwszym miejscu światowych list przebojów. Do tego zdobył tytuł najlepiej sprzedającego się singla w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych.

Piosenka The boy is mine to też świetny przykład współpracy dwóch kobiet, które nie muszą być oparte na przyjaźni, bo jak przyznała jedna z piosenkarek, w trakcie nagrywania ledwie mogły pozostać same w jednym pomieszczeniu. Jednak obie wykazały się ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, dzięki czemu stworzyły chwytliwą piosenkę, trafiającą w gusta wielu odbiorców.

Lady Marmalade

Współpraca kobiet w muzyce nie zawsze ograniczała się jedynie do duetów. W końcu w historii współczesnych piosenek zapisał się również utwór Lady Marmalade z 2001 roku, który nagrały aż cztery sławne i naprawdę różnorodne artystki. Wśród nich znalazły się Christina Aguilera, Pink, Lil Kim oraz MYA. Piosenka została nagrana jako część ścieżki dźwiękowej do Moulin Rouge, ale takie połączenie charyzmy oraz wyjątkowo oryginalnych barw nie pozostało niezauważone przez słuchaczy na całym świecie. W końcu to właśnie tak ognista mieszanka jeszcze bardziej przyciągnęła uwagę słuchaczy. Sprawiło to, że utwór przez pięć tygodni znajdował się na pierwszym miejscu prestiżowej listy Billboard Hot 100.

Me against the music

Choć nie każda kobieca współpraca była doceniana przez krytyków, to jednak połączenie talentu młodej Britney Spears z doświadczoną Madonną nie mogła pozostać niezauważone przez słuchaczy z całego świata. Dlatego piosenka Me against the music z 2003 roku podbiła serca wielu ludzi. W końcu to były lata, kiedy te dwie artystki rządziły w świecie muzyki, więc słuchanie ich w jednej piosence skutecznie elektryzowało publikę. Choć w Stanach Zjednoczonych utwór nie zdobył szczególnej popularności, to jednak zajął wysokie miejsca na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Danii czy Australii.

Piosenka Me against the music to także doskonałe połączenie dwóch pokoleń artystycznych i nieco innych stylów muzycznych. Dzięki temu piosenka jest jeszcze bardziej wyjątkowa, a przy tym ta kobieca współpraca na dłużej pozostaje w pamięci odbiorców.

Beautiful liar

Kobieca siła jeszcze nigdy nie była tak podkreślona, jak w piosence Beautiful liar. Stało się tak za sprawą Shakiry i Beyonce, które w 2007 roku postanowiły razem zająć się tym utworem. Oczywiście taka współpraca musiała zakończyć się ogromnym sukcesem. W końcu połączenie R&B oraz hip-hopu to sposób na skuteczne przyciągnięcie uwagi fanów. Rosnące zainteresowanie, a także ogromna popularność utworu przyczyniła się do nominacji do nagrody Grammy za najlepszą współpracę wokalną w 2007 roku. Oprócz tego artystki otrzymały też liczne nagrody, a Beautiful liar na długo pozostał na szczycie list przebojów.

Telefon

W ostatnim czasie również dochodziło do wielu ciekawych i naprawdę wyjątkowych kobiecych współprac. Wśród nich na samym szczycie znajduje się piosenka Telefon z 2009 roku. Czy wiesz, że początkowo Lady Gaga napisała ten utwór dla Britney Spears? Jednak ta kolaboracja nie udała się, głównie ze względu na problemy zdrowotne, jakie przeżywała wtedy księżniczka popu. Dlatego Lady Gaga zwróciła się do innej sławy i tak narodziła się współpraca z Beyonce. Piosenka, którą razem wykonały, podbiła serca fanów na całym świecie. W końcu to właśnie o takim duecie marzyli wtedy słuchacze. Utwór Telefon znalazł także uznanie w oczach krytyków. Popularność sprawiła, że piosenka została nominowana do nagrody Grammy, a przy tym zajęła wysokie miejsca na listach światowych przebojów.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również