Katarzyna Wielka - cudzołożnica Europy

Była nazywana największą cudzołożnicą Europy… czy słusznie? O Katarzynie Wielkiej.

Opublikowane w kategorii

„Katarzyna Wielka” z genialną Helen Mirren, a może „Wielka” z utalentowaną i młodziutką Elle Fanning — przy pomocy tych seriali współczesne media próbują przybliżyć postać Katarzyny II Wielkiej. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych, utalentowanych oraz bezkompromisowych władczyń, która nie bała się przeciwstawiać mężczyznom, aby sięgnąć po władzę. Poznaj jej historię i walkę o własną niezależność.

Zofia Fryderyka Augusta — czasy przed Katarzyną Wielką

Zapewne nikt nie wiązał tak znamienitej przyszłości z Zofią Fryderyką Augustą, czyli z dość ubogą szlachcianką urodzoną w Szczecinie. Tak naprawdę jedynym, czym mogła poszczycić się ta nikomu nieznana dziewczynka, to pokrewieństwo z carycą Elżbietą Piotrowną Romanową. Jednak te więzy krwi wystarczyły do tego, aby oczytana i naprawdę inteligenta Zofia stała się żoną następcy rosyjskiego tronu — Piotra. To właśnie ta chwila sprawiła, że nastąpiło symboliczne pożegnanie Zofii, bo wraz z przejściem na prawosławie, narodziła się Katarzyna.

Skąd wziął się przydomek Wielka?

Początkowo pobyt w Rosji dla Katarzyny był ogromnym rozczarowaniem. W końcu Piotr nie był wymarzonym partnerem dla inteligentnej dziewczyny, a Elżbieta Piotrowna od początku oczekiwała od Katarzyny tylko jednego — urodzenia dziedzica tronu. W końcu udało jej się to osiągnąć i narodził się Paweł, czyli przyszły car Rosji. Wkrótce potem zmarła Elżbieta, a na tron wstąpił Piotr. Jednak nowy car nie cieszył się długo swoją władzą, bo zaledwie pół roku potrzebowała Katarzyna, żeby przeprowadzić zamach stanu, odsunąć niezbyt utalentowanego męża na bok i przejąć samodzielną władzę w Rosji. Ta chwila sprawiła, że kraj nabrał wiatru w żagle.

Katarzyna Wielka budziła respekt w całej Europie, także w Rosji była uwielbiana przez lud — szczególnie chłopstwo. W końcu doprowadziła do uwłaszczenia i zmniejszenia ich obowiązków względem cerkwi. Oprócz tego znacząco powiększyła granice kraju, co niekoniecznie ucieszyło Polaków, ponieważ wiele z tych ziem zdobyła, biorąc udział we wszystkich rozbiorach Polski. Ponadto dokonała reformy administracyjne, prawne, a także oświaty — stworzyła nawet pierwszą w Rosji szkołę dla dziewcząt. Oprócz tego była znana z rządzenia twardą ręką, a także z zamiłowania do wiedzy, sztuki i nauki.

Katarzyna Wielka — jedna z najwybitniejszych władczyń Rosji

Rządy kobiet w Rosji to nie była nowość. W historii tego kraju znajdziesz wiele władczyń, które zapisały się doskonałą umiejętnością rządzenia i sprawnego wprowadzania reform. Większość z nich nie bała się walczyć o władzę, a także wykorzystywać swoją inteligencję do osiągnięcia różnych celów. Nie inaczej było w przypadku Katarzyny Wielkiej. Reformy, jakie wprowadziła, sprawiły, że Rosja znów była postrzegana jako oświecony kraj, a przy tym niezwykle potężny i wpływowy. Choć nie obyło się bez powstań, to jednak Katarzyna stłumiła je silną ręką. Dla przeciwników nie miała litości, co sprawiło, że budziła nie tylko podziw, ale też lęk, który pozwolił jej na długo cieszyć się upragnioną władzą. Katarzyna znalazła również jeszcze jeden sposób na zdobywanie wpływowych sojuszników — szczególnie płci męskiej.

Słynni kochankowie Katarzyny Wielkiej — jak caryca zszokowała Rosję?

Obcy dwór, odrzucenie przez małżonka i stopniowa walka o swoją niezależność — to wszystko sprawiło, że Katarzyna z ogromną chęcią zdobywała kolejne męskie serca. Choć na dworze rosyjskim romanse zdarzały się dość często, to otwartość Katarzyny dla wielu była co najmniej szokująca. Właśnie z tego powodu przeciwnicy cesarzowej skrupulatnie wykorzystywali jej kolejne podboje do oczerniania jej nie tylko w kraju, ale też w całej Europie. Stąd wzięły się legendy o setkach mężczyzn, przewijających się przez sypialnie Katarzyny. Czy tak było w rzeczywistości? Liczby te na pewno nie były aż tak wielkie. Jednak sporo mężczyzn skusiła swoją inteligencją, władzą oraz urokiem. Wśród jej kochanków można wymienić Grigorija Orłowa, który rozbudził w niej polityczne ambicje, Piotra Sałtykowa — prawdopodobnie to właśnie on był ojcem późniejszego Pawła I, a także Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli późniejszego króla Polski. Kolejnym słynnym kochankiem był Grigorij Potiomkin, który zasłynął podczas wojny z Turcją. Miłostek było jeszcze więcej, ale większość z nich wyróżniała jedynie odznaczeniem Orła Białego, przyznawanym każdemu kochankowi carycy. Jednak większość z jej partnerów nie odznaczała się specjalnym talentem, sprytem czy inteligencją.

Katarzyna Wielka koronowana kurtyzana

Po śmierci carycy Katarzyny Wielkiej zaczęło pojawiać się coraz więcej legend i opowieści o jej życiu miłosnym. Doprowadziło to do powstania przydomka — koronowana kurtyzana. Za tymi historiami stali nie tylko jej wrogowie, ale również syn Paweł I. W końcu nie było mu łatwo konkurować z tak utalentowaną władczynią. Dlatego tylko podkręcenie jej miłosnych podbojów mogło doprowadzić do pojawienia się rys na wizerunku Katarzyny. Choć caryca na pewno zasłynęła ze swoich licznych kochanków, to jednak najważniejsze są jej osiągnięcia dla kraju, który zyskał prawdziwą potęgę dzięki swojej wielkiej Imperatorowej.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również