my-v, kanon kobiecego ciała

Kanon piękna kobiecej sylwetki na przestrzeni dekad

Opublikowane w kategorii

Na przestrzeni lat sposób postrzegania kobiecej sylwetki ulegał wielu zmianom. Kanony piękna pojawiały się – na początku promowane przez artystów, a następnie przez gwiazdy filmowe i celebrytki. Choć każdy trend w końcu przemijał, to jednak wiele kobiet chciało zmieniać swój wygląd, żeby tylko otoczenie uważały je za naprawdę atrakcyjne. Sprawdź, jak wyglądał kanon piękna kobiecej sylwetki na przestrzeni dekad!

Jakie typy sylwetek były pożądane od 1900 roku?

 

Kobieca sylwetka w 1900 roku

Na przełomie XIX i XX wieku najbardziej pożądana była sylwetka typu Gibson Girl, wyróżniająca się kobiecymi kształtami, dużym biustem oraz mocno wciętą talią. Zazwyczaj kobiety osiągały taki efekt przy pomocy gorsetu, który sprawiał, że mogły cieszyć się słynną figurą klepsydrą. Trend ten zapoczątkował artysta Charles Dan Gibson, portretujący swoją żonę.

Kobieca sylwetka w 1920 roku

Zmiany społeczne, a przede wszystkim zakończenie I wojny światowej miało ogromny wpływ na sposób ubierania się kobiet, a także na trendy dotyczące kanonu piękna. Za sprawą Coco Chanel pożądana stała się chłopięca sylwetka – szczupła budowa ciała i niewielki biust. To właśnie takie kobiety najlepiej prezentowały się w sukienkach zaprojektowanych przez Coco Chanel, a niektóre z nich posunęły się nawet do bandażowania klatki piersiowej, aby się nieco spłaszczyć.

Kobieca figura w 1930 roku

W latach 30. XX wieku znów powrócił trend na figurę klepsydry. Jednak tym razem kobiety pragnęły podkreślić talię osy, biust oraz szerokie uda. W tym celu chętnie stawiały na naprawdę przylegające ubrania, które doskonale uwydatniały ich atuty. Jednym z symboli kanonu piękna z tamtych czasów jest amerykańska aktorka Jean Harlow.

Kobiecy kanon piękna w 1940 roku

Następuje prawdziwy przełom w wizerunku kobiet! Nareszcie płeć piękna przestaje być postrzegana jako delikatna i subtelna. Kanon piękna kobiecej sylwetki w latach 40. przyczynił się także do powstawania wizerunku famme fatale. Poza tym najbardziej pożądana była nieco męska figura, a przede wszystkim wysportowane ciało. Modne były też szerokie ramiona, wcięta talia, duży biust, wyraźnie zaokrąglone biodra oraz smukłe nogi. Zauważ, że w latach 40. wizerunek kobiet był bardzo zróżnicowany, a popularność zyskiwały też pin-up girl.

Kobieca sylwetka w 1950 roku

Znów wracamy do figury klepsydry, która stała się modna za sprawą francuskiego projektanta mody Christiana Diora. Taka sylwetka powinna wyróżniać się ultrakobiecością, czyli naprawdę wąską talią, dużym biustem oraz kształtnymi biodrami. W ten kanon piękna doskonale wpisały się takie sławy jak Marilyn Monroe i Brigitte Bardot.

Figura kobiet w 1960 roku

W latach 60. nastąpiło zmęczenie promowaniem kształtnej figury. Dlatego za kanon piękna uważano szczupłą sylwetką, łączącą w sobie kobiecość i męskość. Poza tym coraz rzadziej podkreślano talię, a na pierwszy plan wysunęły się szczupłe, długie nogi. Ten typ doskonale przedstawiała słynna modelka Twiggy, która stanowiła wzór dla wielu kobiet

Najbardziej pożądana sylwetka w 1970 roku

Lata 70. dalej promowały szczupłą kobiecą sylwetkę. Jednak ważne było to, aby figura była wysportowana. Właśnie z tego powodu szczególnie popularne były szerokie ramiona, wąska talia i widoczne biodra. Poza tym za kanon uważano tzw. sylwetkę fit-look. Ogromny wpływ na ten trend miały tak modne w tych czasach dyskoteki. Dobrym przykładem kanonu kobiecej sylwetki z lat 70. była aktorka Farrah Fewcett.

Sylwetka kobiety w 1980 roku

Z czym kojarzą Ci się lata 80.? Oczywiście z aerobikiem i strojami sportowymi! Zamiłowanie do aktywności fizycznej jest zauważalne w obowiązującym w tamtym czasie kanonie piękna. W końcu pożądana była szczupła, a przede wszystkim wysportowana sylwetka, a do tego długie nogami. Popularność zyskiwała również figura typu marchewka z szerokimi i wąskimi ramionami. W tamtych czasach kobiety chciały wyglądać jak Claudia Schiffer.

Kobiecy kanon piękna w 1990 roku

Lata 90. to rozkwit ery figury heroina chic, jak były określane bardzo szczupłe kobiety o bladej skórze. Niedoścignionym wzorem była Kate Moss. Choć ten kanon był bardzo pożądany, to jednocześnie trudno było go osiągnąć – modelki, żeby utrzymać bardzo chudą sylwetkę, często zażywały wiele środków odurzających.

Figura pożądana w 2000 roku

Choć na przełomie XX i XXI wieku nadal pożądana była wysportowana sylwetka. Jednak kanon nie był tak skrajny jak w ubiegłej dekadzie. Wtedy za ideał piękna były uważane smukłe, wysokie kobiety z dużym biustem oraz długimi włosami. Obraz ten kształciły m.in. słynne Aniołki Victoria’s Secret.

Kobieca figura po 2010 roku

Współczesny kanon piękna jest dość nieokreślony – tak naprawdę stawia się przede wszystkim na naturalność. Choć w mediach najczęściej można spotkać wysportowane i szczupłe kobiety, to jednocześnie coraz częściej promowane są też figury plus size. Poza tym coraz większą wagę przykłada się do walki z body shamingiem. Jakie kobiety są uważane za najpiękniejsze? Naprawdę przeróżne – od Anji Rubik, po Jennifer Lopez, a skończywszy na Kim Kardashian.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również