Jak pozostać zakochanym

Jak pozostać zakochanym?

Opublikowane w kategorii

Z pewnością poczułaś to chociaż raz w życiu. Motylki w brzuchu, radość, euforia, fascynacja. Jesteście w związku, dzielicie ze sobą każdą chwilę. Czas mija a wraz z nim wasze uczucia nieco stygną, ewoluują, zmieniają się. Czy można być stale zakochanym w tej jednej osobie?

Co to znaczy „być zakochanym”?

Helen Fisher, antropolog z Uniwersytetu w Rutgers, pracowała całe lata, by wyłonić 12 charakterystycznych objawów zakochania. Są to kolejno, myślenie o ukochanej osobie jako o kimś wyjątkowym i patrzenie na nią przez pryzmat samych pozytywnych emocji. Do tego zakochana jest niestabilna emocjonalnie, jest w stanie skupić się tylko na myśleniu o tej drugiej osobie, oraz chce się jej przypodobać. Kolejnymi znakami są emocjonalna zależność, poczucie empatii i stawianie związku na pierwszym miejscu. Nie będzie nowiną, gdy do katalogu dołożymy zaborczość, uczucie braku kontroli i planowanie wspólnej przyszłości. Ostatnim wyznacznikiem jest narastający czar jaki rzuca na nas ukochana osoba.

Jak utrzymać stan zakochania?

Jeżeli napiszę, że wszystko tak naprawdę zależy od was, to zapewne prychniesz z niesmakiem. Ale to prawda. Recepta na to, jak utrzymać stan zakochania jest prosta – działajcie tak, by nie zobojętnieć na partnera. Patrzcie na niego w ten sposób, jakbyście zobaczyli go pierwszy raz w życiu. Róbcie sobie niespodzianki, urozmaicajcie swoje życie erotyczne. A przede wszystkim dużo rozmawiajcie o swoich potrzebach. Nawet tych najgłębiej skrywanych fascynacjach seksualnych i nie tylko. Jeżeli waszej relacji będzie towarzyszyła ekscytacja i pozytywne wibracje, uczucie zakochania będzie wciąż podsycane. Czasem, może przerodzić się w coś naprawdę cudownego – w miłość.

Kiedy zakochanie zmienia się w miłość

To wiedz, że robi się poważnie. Neurolodzy dowodzą, że ta namiętna, pełna pasji relacja statystycznie trwa nie dłużej niż półtorej roku. Gdy chcemy nadal utrzymać ten związek, nastawiamy się na trochę inną relację, przez psychologów nazywaną „współodczuwającą”. Co się wtedy dzieje? Potocznie określamy to zjawisko mówiąc, że „spadły nam różowe okulary”, a jednak wciąż chcemy być z tą osobą. Widzimy i akceptujemy jej wady. Zakochanie przemienia się w kochanie. Takim jaki jesteś.

Gdy ludzki mózg otrzymuje taki przekaz, do gry wchodzi ogromna ilość oksytocyny, endorfin i wazopresyny. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za podstawę stabilnego i długiego związku. Pozostała jeszcze kwestia dopaminy. Ona najbardziej wciąga w relacje, podsyca pragnienia i wpływa dodatnio na wyobraźnię. Gdy jednak relacja się pogłębia, dopamina maleje. Ognista namiętność zmienia się w intymność i bardzo bliską relację. Powoduje to, że jesteśmy spełnieni i mamy wysokie poczucie bezpieczeństwa.

Nuda i inne zbrodnie na związku

Nic tak nie zabija związku jak nuda. Gdy jesteście ze sobą już jakiś czas, znacie siebie na tyle, że niewiele jest was w stanie zaskoczyć. Czasem jedna ze stron przyjmuje postawę pasywną – skoro już jesteśmy razem, to mogę przestać się starać. To jednak najbardziej błędne założenie, jakie można wysnuć w kwestii wzajemnych relacji.

Nie jest przecież tak, że raz spotkana miłość, będzie z nami na zawsze. Nie gwarantują tego ani węzeł małżeński ani wspólny kredyt w banku. Związek można porównać do pięknego kwiatu w doniczce. Oboje troszczycie się o niego na początku waszej znajomości, więc rozkwita, ciesząc oczy. A potem, gdy nikt nad nim nie pracuje, zwyczajnie więdnie i usycha. Tak, jak relacja między wami. Jeżeli więc zależy ci na związku, staraj się go urozmaicać, prowokuj również do tego partnera. Im więcej dasz, tym więcej otrzymasz. Ta zasada działa tez we wzajemnych relacjach. Pod warunkiem, że są one zdrowe.

Powiedzmy sobie szczerze. W związku bardzo wiele zależy od ludzi go tworzących. Nie bez przyczyny, miłość porównuje się do ogniska. Jeżeli nie podsycasz ognia, on kiedyś zgaśnie. Jeżeli oboje nie dbacie o łączącą was relację, nie oczekuj, że ona zadba o siebie sama. Zatem pielęgnuj to uczucie i zachęcaj do tego partnera. Jeżeli dbać będzie tylko jedna strona, relacja również tego może nie udźwignąć. Bo w życiu nawet bałagan nie robi się sam. Serio!

Materiały: „Anatomia miłości” Helen Fisher

Polecane

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Buty ślubne polskich marek nie za miliony

Najpiękniejsze buty ślubne polskich marek

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety,…

Sylwia Nadomska 22 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również