podział ról

Jak pandemia wpłynęła na podział ról domowych

Opublikowane w kategorii

Pandemia była zaskoczeniem dla nas wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że z dnia na dzień zostaniemy zamknięci w domach, a zwykłe wyjście na zakupy będzie wiązało się ze strachem i obawą o życie swoje i bliskich. Obecnie większość z nas stara się już żyć normalnie, z zachowaniem stosownych zaleceń, ale już bez wszechobecnego i zatrważającego strachu. Nie da się jednak nie zauważyć, iż pandemia wprowadziła wiele zmian do naszej codzienności. Ostatnio wzięłam na tapet wynik badań realizowanych przez jedną z polskich agencji badawczych. Okazuje się, że okres lockdownu znacznie wpłynął na równouprawnienie i podział obowiązków domowych na naszą, kobiecą niekorzyść. W poniższym artykule postaram się przedstawić Ci, jak aktualnie wygląda kwestia podziału ról. Uprzedzam Cię jednak, nie jest dobrze. W mojej ocenie cofnęliśmy się we wdrażaniu postępowego modelu rodziny i to o kilka dużych kroków.

Badania IRCenter

W maju 2020 roku firma specjalizująca się w badaniach rynkowych – IRCenter, sprawdziła, jak podzieliliśmy się obowiązkami w trakcie trwania pandemii i pierwszego przymusowego zamknięcia w domach. Powiedzieć, że wyniki są przytłaczające, to nie powiedzieć nic. Okazuje się, że tak zaoferowałyśmy się sytuacją na świecie, że zapragnęłyśmy być mistrzyniami w załatwianiu domowych sprawunków. Cofnęłyśmy się do czasów świetności, kiedy nasze mamy i babcie załatwiały wszystko za swoich mężów. Co więcej, co drugi mężczyzna jest zdania, iż kobiety częściej rezygnowałyby z pracy, gdyby mężczyźni więcej zarabiali i byliby w stanie samodzielnie utrzymać dom. Oznacza to, iż panom tak spodobało się nasze nowe wcielenie, że chętnie pozostaliby przy nim już zawsze. Znowu w męskich oczach zostałyśmy więc pozbawione ambicji i własnych zawodowych marzeń, na rzecz pielęgnowania domowego ogniska. To trochę smutny i przykry wniosek.

Podział ról przestaje istnieć

Podział ról w trakcie trwania pandemii zgodnie z powyżej wspomnianymi badaniami nie prezentuje się najlepiej, a ściślej mówiąc – nie prezentuje się wcale. Jeżeli 80% prania, 73% gotowania, 68% sprzątania i 65% zmywania spada na kobiety, to nie ma bowiem mowy o podziale ról.

Socjolożki Katarzyna Krzywicka-Zdunek i Dorota Peretiakowicz, partnerki w firmie IRCenter, również potwierdzają, iż są zaniepokojone takim obrotem spraw. Jest to o tyle smutne, iż w większości przypadków panowie po pojawieniu się pierwszych obostrzeń, znacznie zintensyfikowali swoją obecność w życiu rodzinnym. Jak widać jednak, chwile te nie trwały zbyt długo, a sytuacja nie tyle wróciła do normy, co cofnęła się o kilka lat.

Partnerstwo tylko w opłacaniu rachunków i robieniu zakupów

O partnerstwie możemy mówić tylko w dwóch sytuacjach, takich jak robienie zakupów – 61% kobiet i 56% mężczyzn oraz opłacanie rachunków – 64% kobiet i 66% mężczyzn. Można więc powiedzieć, iż te dwie kwestie podzielone są sprawiedliwie i niemalże idealnie po równo. Trudno jednak zaakceptować ten fakt. Opłacanie rachunków trwa przecież zaledwie kilka chwil i nie jest to wyczyn ponad miarę. Robienie zakupów to także czynność dość prozaiczna, nie wymagająca zbyt dużego wysiłku.

Czy jest się czym przejmować?

Trudno powiedzieć. Dla mnie wyniki te są nieco przytłaczające. Trudno bowiem przejść obojętnie obok faktu, że lata walki o równouprawnienie i zachęcenie panów do dbania o dom w podobnym wymiarze co kobiety, zaprzepaściłyśmy w tak szybkim tempie. Z drugiej jednak strony zastanawiam się, czy nie chodzi w końcu o to, abyśmy były po prostu szczęśliwe… Jeśli postanowiłaś właśnie w taki sposób radzić sobie z tą trudną sytuacją, to przecież ja nie mogę Ci tego zabronić. Jeśli traktujesz to jako formę terapii i w pewien sposób dbałość o domowe ognisko pozwala Ci zachować równowagę, to dlaczego masz z tego zrezygnować tylko dlatego, że z feministycznego punktu widzenia nie powinno to tak wyglądać. Mam tylko nadzieję, że nie zapomnisz jedynie o swoich planach i marzeniach.

Wspierajmy się drogie panie. Zawsze. W tych trudnych czasach też.

Dołącz do grupy My V & Me na Facebooku i porozmawiaj z nami na trudne tematy.

Źródło: https://ircenter.com/2020/09/28/obowiazki-w-domu-w-czasie-koronawirusa/

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również