Jak Metoo wpłynęło na przemysł filmowy dziś

Jak Metoo wpłynęło na przemysł filmowy dziś?

Opublikowane w kategorii

Akcja MeToo pojawiła się w 2017 roku i przerodziła się w ogólnoświatowy ruch obywatelski. Jego celem jest nagłośnienie problemu molestowania seksualnego kobiet, który jak się okazuje ma niewyobrażalną skalę. Wszystko zaczęło się od Hollywood i sprawy producenta filmowego Harveya Weinsteina. O tym, jak jeden z najważniejszych ruchów naszego wieku zmienił przemysł filmowy, przeczytasz w poniższym artykule.

Początek akcji Metoo

Symbolem ruchu stał się Harvey Weinstein, choć pewnie chętnie zrzekłby się praw do tego tytułu. W październiku 2017 roku pojawił się artykuł na łamach gazety New York Times, w którym Jodi Kantor i Megan Twohey opowiedziały o rysach na wizerunku tego producenta. Rysach, które na zawsze zatarły jakiekolwiek pozytywne skojarzenia z tym mężczyzną. Molestowane przez lata kobiety były skrzętnie uciszane przez jego prawników. Ofiary nie miały możliwości zgłoszenia sprawy do odpowiednich organów, ponieważ człowiek ten posiadał zbyt daleko idące znajomości. Od publikacji artykułu wiele się jednak zmieniło. Zaczęło zgłaszać się coraz więcej kobiet, które również potwierdzały negatywne aspekty współpracy z ikoną Hollywood.

Rozpoznawalny hashtag

Po tych wydarzeniach internet zalał hashtag MeeToo. Oznaczenie to wykorzystywały kobiety, które w swoim życiu również doświadczyły molestowania seksualnego. W sieci zawrzało. W pierwszych 24 godzinach hashtag został użyty aż 12 milionów razy. Każdego dnia pojawiały się kolejne historie oznaczone słynnym już hashtagiem mniej lub bardziej znanych kobiet, które doświadczyły w swoim życiu molestowania seksualnego ze strony mężczyzn. Kobiety, które do tej pory milczały, brały na siebie winę i wstydziły się doznanego upokorzenia, postanowiły podzielić się swoim cierpieniem i zrzucić z siebie ciężar.

MeToo otworzyło oczy wielu osobom, które dopiero wtedy zdały sobie sprawę ze skali tego zjawiska. Coś odległego, niemal nieistniejącego w świadomości ludzi, nagle stało się wyjątkowo szokującym odkryciem.

Głosy mężczyzn

O tym, jak całą akcję komentują kobiety nie trzeba wspominać. Większość pań docenia fakt powstania obywatelskiego ruchu, który w końcu pokazał kobietom, że nie wolno się bać. Zdania mężczyzn są zaś podzielone. Wielu obawia się publicznego linczu, który w wyniku bezpodstawnych oskarżeń nie powinien mieć miejsca, a za sprawą akcji będzie nie do zatrzymania. Z pewnością jest to argument wart zastanowienia. Publiczne oskarżanie osób nieskazanych prawomocnym wyrokiem jest pogwałceniem zasady domniemania niewinności. Taka sytuacja może sprzyjać nadużyciom. Ciężko nie odnieść się do tych zarzutów i do tej konkretnej kwestii. Apel o to, aby kobiety nie nadużywały akcji i nie wystosowywały bezpodstawnych oskarżeń może być niewystarczający. Z drugiej zaś strony zakazanie umieszczania tego typu informacji w sieci również nie jest dobrym pomysłem. Ogólnoświatowa akcja wspiera kobiety i stwarza poczucie przynależności do pewnej grupy. Podobne doświadczenia łączą i pokazują ofiarom, że nie warto się bać.

Co się zmieniło?

Tak naprawdę ciężko ocenić, czy przemysł filmowy w jakikolwiek sposób zmienił się dzięki akcji #MeToo. Jest na to po prostu zbyt wcześnie. W Hollywood z pewnością zmieniło się jednak podejście do wielu gwiazd, które do tej pory były uznawane za ikony. W wyniku akcji okazało się, że wielu innych mężczyzn ze świata przemysłu filmowego również dopuściło się podobnych czynów. Dzięki temu osoby zasługujące na potępienie utraciły status gwiazd. Lista zdaje się wciąż rosnąć. Pojawiły się na niej między innymi następujące nazwiska: Mario Batali, Matt Lauer, Jeremy Piven, Brett Ratner, Charlie Rose, Russell Simmons, Bryan Singer. Oskarżona o molestowanie jest także gwiazda kultowego serialu i zdobywca dwóch Oscarów – Kevin Spacey.

Nie jest to jednak jedyna zmiana. Najważniejsze co się bowiem wydarzyło w wyniku powstania akcji MeToo to fakt przerwania milczenia cierpiących kobiet i jak się okazuje również mężczyzn, ponieważ panowie również często używali hashtagu w mediach społecznościowych. Ofiary odkryły, że warto dzielić się swoimi traumatycznymi przeżyciami. To daje choć niewielkie szanse na złapanie sprawcy lub chociaż otrzymanie stosownego wsparcia.

Dołącz do nas na Faceboku!

Przeczytaj więcej artykułów!

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również