Jak i kiedy zacząć rozmawiać z dziećmi o seksie

Jak i kiedy zacząć rozmawiać z dziećmi o seksie?

Opublikowane w kategorii

Rozmowa o seksie wciąż bywa tabu wśród ludzi dorosłych. Nie dziwi więc, dlaczego mamy takie opory, przed poruszaniem tych tematów z dziećmi. Jak to zrobić, skoro z nami nikt o tym nie rozmawiał? Odpowiedź może być tylko jedna. Prosto.

Stracone pokolenia

Jeżeli jesteś jedną z tych szczęśliwych kobiet, z którymi rodzice otwarcie rozmawiali o seksie – gratuluję. Nawet, jeżeli nie była to w pełni dobra merytorycznie rozmowa, to jednak coś usłyszałaś. Cała reszta, wszystkiego co związane ze współżyciem i partnerstwem musiała dowiadywać się sama. Niekoniecznie z wiarygodnych źródeł. Pokątnie zdobywane gazety czy książki, a potem filmy to było wszystko, ale nie wiarygodne źródło informacji.

I chyba właśnie dlatego jest nam niezwykle ciężko rozmawiać na te tematy z naszymi własnymi dziećmi. Nie wiemy, jak się do tej rozmowy przygotować, kiedy zacząć mówić oraz, czy wypada nam po prostu o tym wszystkim wspominać. Część z nas uspokaja swoje sumienie wierząc w to, że edukacja seksualna w szkole załatwi za nas całą robotę. Od razu jednak warto wspomnieć, że są to zwyczajne pobożne życzenia. Biorąc pod uwagę sytuację społeczno-polityczną w Polsce, pozostaje nam wziąć te sprawy w swoje ręce. I porozmawiać z dzieckiem. Szczerze.

Kiedy zacząć rozmowę o seksie?

Dziecko 4, 5 letnie, postrzega świat swoimi ciekawskimi oczami. Zauważa, że zarówno dziewczynki jak i chłopcy mają ręce, nogi, głowy, a różnią się tylko tym, że on ma siusiaka, a ona cipkę. Ot i tyle. Bez żadnych podtekstów. Kiedy maluch w tym wieku pokazuje i dziwi się temu, po prostu spokojnie stwierdź fakt. No tak, Ty masz cipkę, a chłopak będzie miał penisa. Konkretnie, bez wykładu. Najgorszym, co możesz zrobić, to zareagować z oburzeniem. Dziecko już od najmłodszych lat będzie miało wpojone, że coś z nim jest nie tak.

Od siódmego do dziesiątego roku życia, zainteresowanie własną seksualnością pozostaje wyciszone. Dziecko po prostu ma ciekawsze rzeczy na głowie i niespecjalnie interesuje się swoim ciałem. Jednak już wtedy można je przygotować do rewolucji która nadejdzie, czyli dojrzewania. Zatem dobrym pomysłem, będzie wspominanie dziewczynce, że dostanie okres i wszystkimi rzeczami z tym związanymi. Chłopcy z kolei muszą być przygotowani np. na nocne wytryski. Niech to będzie utrzymane w takim tonie, który przekona dziecko, że te zmiany są jak najbardziej OK.

Gdy dziecko zamienia się w nastolatka, zmienia się w nim wszystko, łącznie z nastawieniem do rodziców. I jeżeli jeszcze kilka lat temu byli dla nich autorytetami, to już przestają nimi powoli być. Nastolatek jest zagubiony, jednak jeżeli będzie miał solidne wzorce z domu, będzie mu zdecydowanie łatwiej odnaleźć się w nowym świecie. I to właśnie wtedy powinnaś rozpocząć rozmowę o seksie.

Jak kobieta z kobietą

Gdy siedzi przed tobą twoja nastoletnia latorośl, nie masz przed sobą dziecka, ale dojrzewającą kobietę. O wiele łatwiej będzie ci rozmawiać o seksie, gdy uzmysłowisz sobie ten fakt. To ciekawa życia osoba, którą chcesz wyposażyć w należytą wiedzę, niezbędną nie tylko do zrozumienia swojego organizmu, ale i zasad funkcjonujących w świecie.

Ta młoda osoba przegląda się w tobie jak w lustrze. Dlatego też postaraj się unikać skrępowania i do tematu podejdź tak, jak chciałabyś, aby kiedyś, dawno temu podeszła do tego twoja matka. Bez pruderii, dziwnych porównań i ośmieszających określeń. Tak naprawdę, to tylko fizjologia, którą emocjonalnie nastolatek już czuje, jednak nie umie ich jeszcze nazwać.

Wychowanie seksualne

To nie tylko wiedza o tym, jak funkcjonuje kobieca cipka i dlaczego penis jest potrzebny do zapłodnienia. Nie zamyka się również tylko na temacie antykoncepcji. Wychowanie seksualne to również nauka o umiejętnym stawianiu granic. O samoakceptacji, a także o poszanowaniu drugiego człowieka.

Warto rozmawiać. I to na wszystkie tematy. Ten czas, gdy dziecko chce jeszcze z nami dyskutować, wykorzystajmy jak najlepiej. Bo gdy ma już 15 lat, z pewnością nie będzie chciał podjąć na ten temat żadnej rozmowy. Poszuka innych źródeł informacji. I oby były wiarygodne!

Dołącz do nas na Facebooku!
Przeczytaj więcej artykułów!

Źródło: Seksolatki. Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie? Izabela Jędrek

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również