myv higiena intymna

Jak dobrze to robić? O higienie intymnej po stosunku

Opublikowane w kategorii

 Higiena intymna po stosunku to coś, o czym powinna pamiętać każda para. I o ile mężczyzna ma łatwiej, o tyle kobieta musi zmierzyć się z wieloma pytaniami. Po seksie czujemy się różnie. To, co jednym z nas nie przeszkadza, inne wprawia w stany obsesyjne. Bywa, że chęć umycia się, a przynajmniej okolic intymnych, jest nie do przezwyciężenia. Jak to robić dobrze?

Pochwa oczyści się sama

Stosunek z penetracją zwykle narusza bardzo delikatną równowagę bakteryjną w pochwie. Dzieje się tak dlatego, że na członku również znajdują się bakterie, które zostają wprowadzone do wewnątrz. Prezerwatywa tylko połowicznie chroni przed nimi, bo bakterie te mogą znajdować się również na niej samej. Jednak pochwa to taki sprytny narząd, który nie potrzebuje specjalnej troski w przywróceniu jej właściwej równowagi. Ona robi to zwyczajnie sama.

Higiena intymna po stosunku – najczęstsze błędy

W latach 90-tych w USA był prawdziwy szał na irygację pochwy. Aby ją wykonać, kupowało się specjalne urządzenie, działające na zasadzie strzykawki. Dzięki temu można było pochwę wypłukać specjalnym preparatem i mieć pewność, że jest czysta. Na szczęście szybko zaprzestano tego działania, widząc jak ogromne skutki uboczne przynosi ten prosty zabieg. Wypłukiwanie pochwy, czy nawet nakierowywanie tam strumienia wody, aby po stosunku umyć pochwę to nie jest dobry pomysł. Zamiast o nią dbać, narazisz się na szereg nieprzyjemnych w skutkach chorób, takich jak bakteryjne infekcje pochwy, zapalenia miednicy mniejszej i chlamydiozy.

Drugi najczęściej powtarzany błąd, to używanie zbyt inwazyjnych, mocnych składowo żeli do higieny intymnej. O ile myjąc twarz czy nawet całe ciało, musisz mieć konkretny środek myjący, o tyle okolice intymne, zazwyczaj zasłonięte, już go tak bardzo nie potrzebują. Zamiast tego wybierz łagodne środki myjące z jak najbardziej naturalnym składem. Zasada im krótszy skład, tym lepszy, sprawdza się w tym przypadku w 100% Nie daj się zwieść reklamom ani poleceniom przyjaciółki. Sama musisz znaleźć swój idealny płyn do higieny intymnej.

Po co tyle szumu o higienę po stosunku?

Odpowiedź jest prosta- aby uchronić się przed zapaleniem układu moczowego. Nas, kobiety, dotyka o wiele częściej niż mężczyzn. Nie jest łatwy do wyleczenia, niesie za sobą nieprzyjemne chwile spędzone w toalecie i nie tylko. Poza tym lubi wracać w najmniej spodziewanych okolicznościach. Można się przed nim uchronić, dbając o właściwą higienę okolic intymnych. I to nie tylko po stosunku. 

Jak to robić dobrze?

Po seksie zazwyczaj endorfiny w nas buzują i ostatnią rzeczą na jaką mamy ochotę, to pójście pod prysznic. Coś jednak trzeba zrobić. Zwłaszcza, gdy nie używaliście prezerwatywy. Jak wspomniano wyżej, absolutnie nie wypłukuj reszty spermy z pochwy. Jeżeli obawiasz się zabrudzenia, na bieliznę nałóż cieniutką wkładkę. Wymień ją jednak po max 2 godzinach, aby nie nabawić się ewentualnego zakażenia.

Koronną zasadą, bez względu na to czy kochaliście się z prezerwatywą czy bez, jest pójście na siku. Zrób to max do 15 minut po stosunku. Dlaczego? Aby zapobiec zakażeniu układu moczowego. Jeżeli jednak musisz się umyć, albo chociaż odświeżyć okolice intymne, umyj się samą wodą, albo z dodatkiem bardzo łagodnego środka do higieny intymnej.

Umyj zabawki!

Jeżeli uprawiasz seks sama ze sobą przez masturbację, albo też razem z partnerem używacie różnych zabawek, zadbaj o ich czystość. Kulki analne, wibratory, pierścienie erekcyjne i każde inne akcesoria erotyczne, które używacie, powinny być czyste. Sprawdzaj ich stan przed stosunkiem, zadbaj o ich czystość po współżyciu. Umyj wodą z dodatkiem antybakteryjnego mydła, lub żelu do higieny intymnej. Spokojnie, nie musisz ich wyparzać. Na rynku są dostępne specjalnie dedykowane temu, środki do dezynfekcji. Warto je mieć pod ręką.

Nasze ciało kocha seks. Daje uczucie odprężenia, zastrzyk endorfinowej radości i spełnienia. Nie zapominajmy jednak, że o pewne rzeczy musimy zadbać same. I jedną z takich właśnie jest higiena intymna po stosunku. Dzięki niej, będziesz się cieszyć zdrowym ciałem przez długie lata.

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również