Gruczoł Bartoliniego

Gruczoł Bartoliniego – zadbaj o niego!

Opublikowane w kategorii

Gruczoły Bartoliniego odpowiadają za produkcje śluzu nawilżającego wejście do pochwy. Są one więc absolutnie niezbędne w kontekście życia intymnego każdej kobiety. W poniższym artykule zebrałam wszystkie najważniejsze informacje, dzięki którym pokażę Ci, jak ważny jest to narząd z punktu widzenia Twojego układu płciowego. Mam nadzieję, że dzięki temu przyjrzysz mu się bliżej i właściwie o niego zadbasz.

Poznaj podstawowe informacje

Gruczoły Bartoliniego, czyli gruczoły przedsionkowe większe, znajdują się po obu stronach przedsionka pochwy. Po ścianach bocznych przedsionka pochwy biegną od nich dwa przewody o ok. 2 centymetrowej długości. Ich rolą jest wydzielanie śluzu, który z kolei jest odpowiedzialny za właściwe nawilżenie pochwy podczas stosunku. Zachwianie działania tego narządu prowadzi do wielu przykrych konsekwencji. Różnego rodzaju choroby z nim związane nierzadko wymagają wdrożenia inwazyjnego, długotrwałego leczenia. Ponadto brak odpowiedniego nawilżenia miejsca intymnego podczas seksu będzie źródłem bólu oraz przyczyną niedyspozycji seksualnej. Wiele kobiet rezygnuje wówczas całkowicie ze współżycia aż do powrotu do pełnej sprawności.

Choroby związane z gruczołem Bartoliniego

Lokalizacja gruczołów Bartoliniego sprawia, iż są one wyjątkowo podatne na różnego rodzaju infekcje i choroby. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości można zaliczyć wystąpienie zapalenia. Zwykle jest ono spowodowane paciorkowcem, gronkowcem lub bakterią e-coli. Przypadłość ta dotyka głównie kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Najczęściej dochodzi wówczas także do niedrożności, co przyczynia się do powstania ropnia w miejscu zapalenia. Jest to wyraźne zgrubienie, które może osiągnąć rozmiar nawet kurzego jaja. Leczenie odbywa się zwykle z wykorzystaniem antybiotykoterapii, choć w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Inną formą chorób związanych z tym narządem jest możliwość wystąpienia torbieli. Przypadłość ta nie jest na tyle kłopotliwa jak ropień, aczkolwiek również może utrudniać współżycie i wymaga natychmiastowej konsultacji ginekologicznej.

Jak wygląda leczenie?

Jeżeli odpowiednio wcześnie podejmiesz właściwe kroki, możliwe będzie wdrożenie leczenia zachowawczego. Wówczas lekarz ginekolog przepisuje antybiotyk oraz zaleca lecznicze nasiadówki. W zaawansowanym stopniu choroby konieczne jest jednak wdrożenie nieco bardziej zdecydowanych działań. Najczęściej w sytuacji kiedy doszło do zapalenia i powstania ropnia konieczne jest wykonanie nacięcia oraz drenażu chirurgicznego. Czasem potrzebne jest także usunięcie ropnia wraz z elementami skóry. Wówczas antybiotykoterapię stosuje się jako leczenie uzupełniające. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż ropień nawet po usunięciu chirurgicznym może nawracać. W przypadku torbieli natomiast konieczne jest wykonanie nacięcia zmiany i zszycia z błoną śluzową.

Rak gruczołu Bartoliniego

W przypadku niektórych kobiet może dojść także do pojawienia się zmian nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Zwykle rak występuje u kobiet po menopauzie. Jego objawami są ból krocz oraz niepokojący śluz, który wytwarza się ze zmiany. Jest to przypadłość bardzo rzadka, dlatego jedyne co na ten moment oferuje medycyna to możliwość radykalnego wycięcia sromu wraz z węzłami chłonnymi. Wówczas wdraża się także radioterapię.

Jak dbać o swoje zdrowie w tym zakresie?

Najważniejsza jest oczywiście samoobserwacja. Każdy niepokojący objaw, dyskomfort i ból w okolicach intymnych powinnaś niezwłocznie zgłosić swojemu ginekologowi. Odpowiednio wcześnie podjęte kroki zawsze będą działać na Twoją korzyść. Wczesna diagnoza to zawsze większe prawdopodobieństwo, iż wstępne leczenie okaże się skuteczne i nie wystąpi konieczność wdrażania bardziej zdecydowanych metod. Pamiętaj! Dbaj o siebie i wszystko co związane z Twoim zdrowiem, również zdrowiem intymnym. Nie bój się prosić ginekologa o pomoc, poradę i opinię. Tylko w ten sposób możesz właściwie zadbać o swoje zdrowie oraz zadowolenie z życia seksualnego.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również