Gruczoł Bartoliniego

Gruczoł Bartoliniego – zadbaj o niego!

Opublikowane w kategorii

Gruczoły Bartoliniego odpowiadają za produkcje śluzu nawilżającego wejście do pochwy. Są one więc absolutnie niezbędne w kontekście życia intymnego każdej kobiety. W poniższym artykule zebrałam wszystkie najważniejsze informacje, dzięki którym pokażę Ci, jak ważny jest to narząd z punktu widzenia Twojego układu płciowego. Mam nadzieję, że dzięki temu przyjrzysz mu się bliżej i właściwie o niego zadbasz.

Poznaj podstawowe informacje

Gruczoły Bartoliniego, czyli gruczoły przedsionkowe większe, znajdują się po obu stronach przedsionka pochwy. Po ścianach bocznych przedsionka pochwy biegną od nich dwa przewody o ok. 2 centymetrowej długości. Ich rolą jest wydzielanie śluzu, który z kolei jest odpowiedzialny za właściwe nawilżenie pochwy podczas stosunku. Zachwianie działania tego narządu prowadzi do wielu przykrych konsekwencji. Różnego rodzaju choroby z nim związane nierzadko wymagają wdrożenia inwazyjnego, długotrwałego leczenia. Ponadto brak odpowiedniego nawilżenia miejsca intymnego podczas seksu będzie źródłem bólu oraz przyczyną niedyspozycji seksualnej. Wiele kobiet rezygnuje wówczas całkowicie ze współżycia aż do powrotu do pełnej sprawności.

Choroby związane z gruczołem Bartoliniego

Lokalizacja gruczołów Bartoliniego sprawia, iż są one wyjątkowo podatne na różnego rodzaju infekcje i choroby. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości można zaliczyć wystąpienie zapalenia. Zwykle jest ono spowodowane paciorkowcem, gronkowcem lub bakterią e-coli. Przypadłość ta dotyka głównie kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Najczęściej dochodzi wówczas także do niedrożności, co przyczynia się do powstania ropnia w miejscu zapalenia. Jest to wyraźne zgrubienie, które może osiągnąć rozmiar nawet kurzego jaja. Leczenie odbywa się zwykle z wykorzystaniem antybiotykoterapii, choć w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Inną formą chorób związanych z tym narządem jest możliwość wystąpienia torbieli. Przypadłość ta nie jest na tyle kłopotliwa jak ropień, aczkolwiek również może utrudniać współżycie i wymaga natychmiastowej konsultacji ginekologicznej.

Jak wygląda leczenie?

Jeżeli odpowiednio wcześnie podejmiesz właściwe kroki, możliwe będzie wdrożenie leczenia zachowawczego. Wówczas lekarz ginekolog przepisuje antybiotyk oraz zaleca lecznicze nasiadówki. W zaawansowanym stopniu choroby konieczne jest jednak wdrożenie nieco bardziej zdecydowanych działań. Najczęściej w sytuacji kiedy doszło do zapalenia i powstania ropnia konieczne jest wykonanie nacięcia oraz drenażu chirurgicznego. Czasem potrzebne jest także usunięcie ropnia wraz z elementami skóry. Wówczas antybiotykoterapię stosuje się jako leczenie uzupełniające. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż ropień nawet po usunięciu chirurgicznym może nawracać. W przypadku torbieli natomiast konieczne jest wykonanie nacięcia zmiany i zszycia z błoną śluzową.

Rak gruczołu Bartoliniego

W przypadku niektórych kobiet może dojść także do pojawienia się zmian nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Zwykle rak występuje u kobiet po menopauzie. Jego objawami są ból krocz oraz niepokojący śluz, który wytwarza się ze zmiany. Jest to przypadłość bardzo rzadka, dlatego jedyne co na ten moment oferuje medycyna to możliwość radykalnego wycięcia sromu wraz z węzłami chłonnymi. Wówczas wdraża się także radioterapię.

Jak dbać o swoje zdrowie w tym zakresie?

Najważniejsza jest oczywiście samoobserwacja. Każdy niepokojący objaw, dyskomfort i ból w okolicach intymnych powinnaś niezwłocznie zgłosić swojemu ginekologowi. Odpowiednio wcześnie podjęte kroki zawsze będą działać na Twoją korzyść. Wczesna diagnoza to zawsze większe prawdopodobieństwo, iż wstępne leczenie okaże się skuteczne i nie wystąpi konieczność wdrażania bardziej zdecydowanych metod. Pamiętaj! Dbaj o siebie i wszystko co związane z Twoim zdrowiem, również zdrowiem intymnym. Nie bój się prosić ginekologa o pomoc, poradę i opinię. Tylko w ten sposób możesz właściwie zadbać o swoje zdrowie oraz zadowolenie z życia seksualnego.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również