my-v-kalendarz-ginekologiczny-scaled-panorama_1

Ginekologiczny kalendarz na 2021!

Opublikowane w kategorii

Zaplanuj swój ginekologiczny kalendarz. Kobiety w dzisiejszych czasach to mistrzynie perfekcjonizmu i planowania. Zakupy, wizyty u lekarza dzieci, zajęcia pozalekcyjne, sprawy biznesowe codziennie odhaczają w skrupulatnie prowadzonym kalendarzu. Jednakże, często zapominają wpisać do niego wizyty u ginekologa i innych lekarzy specjalistów. Nowy rok to doskonała okazja na zaplanowanie badań profilaktycznych, które każda kobieta powinna wykonać raz do roku, by być nie tylko piękną, ale także zdrową.

Z badań wynika, że zatrważająca liczba Polek (ok. 3 miliony) chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku lub wcale. Około 40% kobiet w Polsce nie odczuwa potrzeby wizyty u specjalisty. Miejmy nadzieję, że wskutek licznych protestów i walki o prawa kobiet w Polsce, świadomość Polek na tematy dotyczące ich kobiecości wzrośnie w przyszłych latach. Ogólnokrajowy lockdown spowodowany pandemią sprawił, że rok 2020 był trudny i ciężki dla całego społeczeństwa. W tym czasie skupiliśmy się na swoim zdrowiu i trosce o odporność. Kobiety w tym okresie miały więcej czasu, by przyjrzeć się własnemu ciału i dostrzec zachodzące zmiany. Jak zatem przekuć tę świadomość na praktykę samobadania oraz cyklicznych wizyt kontrolnych u specjalistów chorób kobiecych?

Zaplanuj swój ginekologiczny kalendarz – na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Samobadanie piersi

Nowy rok przynosi możliwość zmiany nawyków i swoich przyzwyczajeń. Fantastycznym sposobem na jego rozpoczęcie jest wdrożenie w swój miesięczny rytm, samobadania piersi. Dzięki temu wykryjesz pierwsze zmiany chorobowe w swoim ciele. Im wcześniej dostrzeżesz niepokojące objawy w swoich piersiach, tym zwiększysz swoje szanse na zatrzymanie rozwoju choroby i szybciej wrócisz do zdrowia.  Ważne, aby powtarzać samobadanie piersi regularnie, zawsze na początku cyklu miesiączkowego, ale także podczas miesiączki. Na początku należy zwrócić uwagę na ich kształt, rozmiar oraz kolor brodawki. Następnie należy unieść prawą rękę i wykonać ruch przeciwległą dłonią koliście lub w kierunku góra – dół. Wyczuwalne guzki lub zgrubienia są sygnałem, że należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Pamiętajmy jednak, by nie popadać w panikę, nie każdy guzek to zmiana nowotworowa. Najczęściej okazuje się, że jest ona spowodowana zaburzeniami hormonalnymi.

Cytologia

Co roku na raka szyjki macicy w Polsce umiera 1700 kobiet, dlatego nie można zapomnieć o najważniejszym badaniu w tym zakresie, czyli cytologii. To badanie powinno być wykonywane corocznie przez wszystkie kobiety. Bez względu na wiek, które współżyją oraz po 25 roku życia, u kobiet które jeszcze nie podjęły współżycia. Ważne, by odstępy między badaniami były równomierne. Pozwoli to na sprawne wykrycie niepożądanych zmian i da nam przewagę w walce z chorobą. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny u 99% chorych.

Czy hormony dobrze pracują? – kobiece badania laboratoryjne

 

W kalendarzu ginekologicznym powinno znaleźć się również miejsce na wykonanie badań laboratoryjnych, a przede wszystkim niektórych hormonów oraz morfologii. Jeśli zauważymy zwiększoną senność, brak koncentracji oraz suchą skórę – należy wykonać badania hormonów tarczycy. W przypadku wystąpienia bólu głowy, wydłużających się cykli miesiączkowych należy sprawdzić czy nie występuje laktacja (biaława wydzielina z brodawek) i oznaczyć stężenie prolaktyny po odpowiednim przygotowaniu do tego badania. Dużo kobiet nieprawidłowo oznacza poziom prolaktyny. Trzeba pamiętać, że należy udać się na pobranie do laboratorium po przespanej nocy, w pierwszych dniach po miesiączce oraz w 2 godz. od wstania z łózka. A także na czczo – wtedy uzyskamy wiarygodny wynik. Badania hormonalne w szczególności poziom testosteronu należy wykonać, jeśli pojawiło się owłosienie w miejscach w typowych męskiej lokalizacji (tzw. hirsutyzm), ten hormon możemy oznaczyć w każdym dniu cyklu niezależnie od miesiączki.  Rezultaty badań oraz niepokojące objawy należy zawsze konsultować z lekarzem specjalistą. Regularne sprawdzanie stanu zdrowia przyczyni się do poprawy Twojego samopoczucia i osiągnięcia wewnętrznego spokoju.

Październik – kobiecy miesiąc

 

Doskonałym nawykiem jest wykonanie badań piersi takich jak USG piersi oraz mammografii w październiku, który jest miesiącem świadomości raka piersi. To właśnie w tym czasie o wizytach kontrolnych przypominają kobietom artyści czy media. W kraju organizowanych jest również wiele akcji edukacyjnych, a liczne fundacje oferują programy darmowych badań profilaktycznych.

Pomimo nieprzyjemności związanych z mammografią, to badanie pozwala na wczesne wykrycie niepożądanych zmian i zwiększa szanse na wygranie z chorobą. W krajach wysokorozwiniętych profilaktyka raka piersi jest szczególnie ważna. Szacuje się, że nawet 1 na 8 kobiet może zostać dotknięta przez tę chorobę.

W Polsce mammografia gwarantowana jest jedynie kobietom w wieku 50-69 lat.  To nie znaczy, że nie powinnaś zadbać o swoje piersi, jeśli jeszcze nie osiągnęłaś tego wieku. Pierwsze badanie ultrasonograficzne piersi powinno zostać wykonane w wieku 35-40 lat. Kolejne badania należy wykonywać w półtorarocznych lub dwuletnich odstępach.

Twoje zdrowie – moja sprawa

 

Z racji na bardzo duży odsetek kobiet, które nie wykonują badań w ramach profilaktyki chorób kobiecych, potrzeba jeszcze bardzo dużo pracy w tej dziedzinie. Najprostszym rozwiązaniem jest rozmowa. Uświadamiajmy mamy, babcie, ciocie i przyjaciółki. Temat naszego zdrowia nie powinien być nigdy tematem tabu. Od zbiorowej świadomości zależy życie poszczególnych kobiet, więc trzymajmy się razem!

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również