Freeganizm – Nowa metoda żywieniowa i sposób na życie

Freeganizm – nowoczesne grzebanie w ….

Opublikowane w kategorii

Dla większości ludzi konsumpcjonizm jest głęboko zakorzenionym i nieuniknionym sposobem na życie. Pracujemy, wydajemy, wyrzucamy i znowu kupujemy. Jest to cykl, który wydaje się nieunikniony w społeczeństwie uprzemysłowionym. Ale grupa ludzi, którzy nazywają siebie freeganami, myśli, że znaleźli wyjście – sposób na przerwanie cyklu konsumenckiego. Poszukują zamiast kupować, są wolontariuszami zamiast pracować i squotują zamiast wynajmować. Jest jednak haczyk – aby żyć w ten sposób, pożywienie zdobywają ze śmietników.

Czy jest w tym postępowaniu metoda? A może freeganizm to najlepszy sposób, by przeciwstawić się marnotrawieniu żywności? Przeczytaj artykuł i poznaj sekrety freeganizmu.

Na czym opiera się ideologia freeganizmu?

Nazwa tego ruchu powstała w USA, jest połączeniem słów free – wolny, darmowy oraz veganism – weganizm. Nie wszyscy członkowie jednak deklarują się jako weganie, niektórzy woleliby raczej jeść znalezione mięso, nabiał i jajka, niż pozwolić marnować żywność.
Podczas gdy dreszczyk emocji związany z dobrym znaleziskiem jest wystarczającą motywacją dla niektórych nurków ze śmietnika, freeganie zazwyczaj kierują się swoimi antykonsumpcjonistycznymi przekonaniami. Chociaż freeganizm nie jest oficjalną organizacją, witryna internetowa freegan.info służy jako centrum ruchu. Wielu freegan używa go, aby spotkać innych padlinożerców i nauczyć się żerować.

Do Polski zjawisko freeganizmu przyszło stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilkanaście lat temu. Wówczas freeganie byli jednostkami, na które społeczeństwo spoglądało z nieukrywaną pogardą, jak na “kloszardów” lub uważano ich za pewną odmianę anarchizmu.

Freeganie natomiast wierzą, że konsumpcjonizm niszczy środowisko i degraduje społeczeństwo. Uważają, że wylesianie, rolnictwo przemysłowe i nieuczciwe praktyki pracy są naturalnym wynikiem kultury zorientowanej na zysk. A co najważniejsze, uważają, że praca i kupowanie dają ukrytą aprobatę kapitalizmowi i jego czasami nieprzyjemnym skutkom ubocznym.

Freeganizm z szerszej perspektywy

Wielu freegan rozszerza swoje przekonania poza jedzenie, które jedzą. Oprócz tego niektórzy freeganie skłotują na opuszczonej posesji lub uprawiają ogrody na pustych parcelach, niektórzy rezygnują z pracy. Freeganie jednak szybko wskazują, że nie są leniwi. Wielu wykorzystuje swój wolny czas na wolontariat, kampanie na rzecz problemów ze zwierzętami, nauczanie warsztatów naprawczych i, oczywiście, poszukiwanie.

Krytycy oskarżają freegan o hipokryzję. W końcu uniknięcie zakupów w rozwiniętym kraju jest w zasadzie niemożliwe. Jeśli nadal kupujesz gaz i energię elektryczną do gotowania zebranej żywności, nadal tkwisz w cyklu. Freeganie jednak utrzymują, że liczy się każdy szczegół; każdy zebrany przedmiot pomaga zminimalizować cykl konsumpcji. A skoro Polska co roku produkuje ok. 9 mln ton organicznych śmieci, których być nie powinno – może freeganie mają rację?

Freeganie wyobrażają sobie przyszłość małych, lokalnych gospodarek, w których ludzie pracują mniej i spędzają więcej czasu razem. Niektórzy mają nawet nadzieję na powrót do stanu sprzed rolnictwa, wierząc, że kultury zbierackie są uosobieniem cywilizacji.

Z tak wzniosłymi celami, jak właściwie radzą sobie freeganie?

Jak wygląda freeganizm w praktyce?

Większość freegan mieszka w miastach, w których śmieci są wysokiej jakości i obfite. Nowy Jork, ze swoją gęstością i bogactwem, jest praktycznie stolicą freeganizmu. Ponieważ freeganie koncentrują się na obszarach miejskich, większość praktykuje miejskie żerowanie. Freeganie szukają mebli lub toreb z ubraniami na krawężnikach, elektroniki w biurowych śmietnikach i żywności za sklepami spożywczymi i restauracjami.

Oddani freeganie zwykle ustalają schemat działania – zbiór śmietników, które odwiedzają co tydzień lub nawet codziennie. Wiele osób dowiaduje się, kiedy wyrzucają śmieci i kiedy śmietniki pozostają bez opieki. Chociaż zapuszczanie się za ogrodzony obszar oznaczony jako „zakaz wstępu” jest zawsze nielegalne, przepisy dotyczące nurkowania w śmietniku znacznie się różnią.

Jakiś czas temu w Polsce powstała Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Niestety nie precyzuje ona dokładnie czy wybieranie produktów z przysklepowych śmietników może być uznane za czynność nielegalną. Z jednej strony tego typu żywność i rzeczy można uznać za „porzuconą własność ruchomą”, jej przywłaszczenie nie może więc stanowić przestępstwa. Z drugiej, jeśli potraktujemy te produkty jako w dalszym ciągu własność sklepu, mimo że stanowi to przestępstwo, tego typu działalność można uznać za czyn o znikomej szkodliwości społecznej.

Wiele sklepów również zniechęca freegan. Sklepy, które przekazują nadwyżki żywności, twierdzą, że nie pozostawiają w śmieciach nic smacznego. Freeganie nie zgadzają się. Sklepy wyrzucają duże ilości estetycznie zniszczonych towarów, takich jak potłuczone owoce lub zgniecione pudełka. Wyrzucają również produkty, które osiągnęły datę ważności. Chociaż daty przydatności do spożycia dają ogólne wyobrażenie o tym, kiedy żywność się zepsuje, nie są to daty bezpieczeństwa. Śmieci ze sklepów spożywczych i restauracji również różnią się od tych, które występują w typowych domach jednorodzinnych. Sklepy zwykle pakują wyrzucone jedzenie oddzielnie od innych śmieci.

Czy spożywanie jedzenia wyrzuconego na śmietnik jest bezpieczne?

Wielu freegan twierdzi, że nigdy nie zachorowali od właściwie oczyszczonego i ugotowanego zebranego jedzenia. Jednak skażenie bakteryjne, przyczyna większości chorób przenoszonych przez żywność, może się zdarzyć w dowolnym momencie: podczas zbiorów, podczas transportu lub – właśnie leżąc na śmietniku.

Dlatego warto czytać etykietki i znać różnicę w terminach ważności:
– Najlepiej spożyć przed – Ten termin stosowany jest w przypadku produktów, które nawet „po terminie” nie ulegają zepsuciu, a jedynie może zmieniać się ich konsystencja, zapach, kolor. Do tej grupy zaliczają się m.in. produkty zbożowe: kasze, makarony, ryże, mąki, ale również kawa, herbata, część słodyczy, cukier i sól.
– Należy spożyć do – Oznacza termin przydatności do spożycia, po upływie którego zjedzenie produktu może spowodować konsekwencje zdrowotne. Dotyczy to najczęściej produktów takich jak mięso, ryby, soki niepasteryzowane, produkty mleczne i wyroby garmażeryjne.

Jak zacząć? Kilka porad dla chętnych początkujących

Pierwsza rzecz jak się już zdecydujemy warto zrobić dokładny research, gdzie bez problemu i bez łamania prawa można znaleźć wyrzucone jedzenie. W sieci można znaleźć masę informacji na temat konkretnych sklepów i akcji z ratowaniem żywności. Nie warto próbować dobierać się do tych zablokowanych kłódką.

Po drugie, wyposaż się w latarkę i rękawiczki. Kto raz udał się na freegańską wyprawę, ten wie, że przysklepowe śmietniki wcale nie są takie brudne i nie śmierdzą, jak to sobie wyobrażamy, mimo to warto zachować ostrożność.

Na koniec, bierzmy tyle, ile będziemy w stanie unieść. Warto rozsądnie ocenić swoje możliwości i nie przesadzać z ilością produktów. Pamiętajmy, że freeganizm ma polegać także na dzieleniu się z innymi. To, czego sam nie zjesz, oddaj w ręce osób potrzebujących.

Przeczytaj więcej artykułów, dotyczących społeczeństwa na My-V.pl

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również