emocje-i-cialo-to-jednosc-zadaj-o-nie-scaled-panorama_Easy-Resize.com

Emocje i ciało to jedność…

Opublikowane w kategorii

Każdy wie, że stres wpływa niekorzystnie zarówno na Twoje samopoczucie, jak i na cały organizm. Podobnie jest w ogóle z emocjami. Ciało oraz emocje, które przeżywasz, połączone są nierozerwalną więzią. Dlatego, kiedy zadbasz o jedno, to drugie również zazna ukojenia. Odkryj, jak bardzo połączone jest Twoje ciało z tym, co czujesz lub wręcz co próbujesz stłumić.

Jak emocje wpływają na ciało?

Ludzie czują pozytywne emocje — szczęście, radość, ekscytacja czy pożądanie, ale też negatywne typu — strach, lęk, złość czy smutek. Do tego dochodzą jeszcze bardziej złożone uczucia, które jednocześnie mogą łączyć te pozytywne z negatywnymi, np. radość z niepokojem można zdefiniować jako miłość. Szczególnie w trakcie zakochiwania się, czy konkretnie podczas pierwszej randki, kiedy gorącemu uczuciu często towarzyszy stres, niepokój, lęk przed odrzuceniem. Szalejące emocje tworzą burzę nie tylko w Twojej głowie, ale też bezpośrednio wpływają na Twoje ciało — drżą Ci ręce, serce bije szybciej, pojawia się suchość w gardle itd.

Wszystkie sytuacje, w których bierzesz wtedy udział, wywołują całą gamę różnych emocji, a następnie oddziałują na układ nerwowy, hormonalny, krążenia czy choćby odpornościowy. Można wręcz stwierdzić, że emocje sterują naszym ciałem i życiem. Oto kilka przykładów:

Strach

Kiedy czujesz, że jesteś w sytuacji zagrożenia, to Twoje ciało automatycznie chce się bronić. Rozszerzają się źrenice, serce wali szybciej i jeszcze mocniej pompuje krew, organizm staje się bardziej napięty, jakby gotowy do ucieczki. Pojawia się także uczucie ciepła czy wręcz gorąca i zaczynasz się pocić, gdyż ciało chce samodzielnie je schłodzić. Emocje związane ze strachem występują w różnych sytuacjach, np. kiedy uciekasz, zostajesz złapana na gorącym uczynku czy nawet stajesz oko w oko z kimś, kto Ci zagraża. Wszystkie te zdarzenia mają też duży wpływ na Twoje ciało.

Radość

Kiedy dostajesz awans w pracy, dobrą ocenę czy pochwałę, ogrania Cię radość i duma, które także oddziałuje na Twoje ciało. W końcu odczuwasz pozytywną falę, która wprost dodaje Ci siły i Cię uskrzydla. Masz ochotę skakać ze szczęścia, ale też angażujesz swoje mięśnie twarzy — głównie policzków oraz ust. Twoje ciało staje się bardziej wyprostowane, co wskazuje na większą pewność siebie. Sprzyja to realizacji celów, ale też odprężeniu i zwolnieniu na moment.

Smutek

Kiedy stracisz kogoś bliskiego, rozstaniesz się z partnerem czy nie zdasz egzaminu, zaczynasz czuć smutek. Wiąże się to z wieloma różnymi symptomami — łzami, uczuciem ściskania gardła czy klatki piersiowej, a nawet z mniejszą siłą mięśni. Twoje oczy tracą dawny blask, a na ustach trudno znaleźć choćby cień uśmiechu. W dodatku doskwiera Ci znacznie większa wrażliwość, a przez głowę przetacza się sporo negatywnych emocji.

Tłumienie emocji — choroba XXI wieku

Emocje to dla wielu słabość, a na nią nie ma dziś po prostu czasu. Dlatego sporo osób woli iść przez życie bez zawracania sobie głowy emocjami. Jednak jak można się domyślić, osiągnięcie takiego efektu jest niemożliwe. Skumulowane emocje nie prowadzą do niczego dobrego. Poznaj najczęściej, pojawiające się skutki ciągłego ukrywania własnych uczuć i niedawanie im ujścia.

Bóle głowy

Szczególnie natłok stresu sprawia, że przez Twoją głową przetacza się tak wiele myśli, obaw, lęków i trudno Ci zapanować nad nimi. Bóle głowy spowodowane są jednak w szczególności tym, że nie umiesz poradzić sobie z emocjami, ale też nie jesteś w stanie oderwać się od nich. Długotrwałe napięcie odciska piętno w postaci częstych bólów głowy, a nawet migren.

Bóle kręgosłupa

Co ciekawe stres i tłumienie emocji powodują, że wzdłuż Twojego kręgosłupa dochodzi do tzw. bloku mięśniowego. Napięte mięśnie mają za zadanie zatrzymać emocje i nie dopuścić do ich wypłynięcia. Jednak ma to bardzo negatywny wpływ na Twoje ciało, gdyż długotrwałe napięcie w okolicy pleców może doprowadzić nawet do deformacji kręgosłupa.

Problemy psychiczne

Zaburzenia psychiczne są bezpośrednią odpowiedzią organizmu na tłumienie emocji. W szczególności poprzez blokowanie takich uczuć jak złość, strach, smutek czy poczucie winy. Wewnętrzny konflikt prowadzi do pojawienia się objawów, charakteryzujących takie choroby jak depresja czy nerwica.

Choroby cywilizacyjne

W. Reich uznawał, że nawet nowotwory mogą mieć podłoże emocjonalne. Miałyby występować przez zbyt dużą ilość nagromadzonych emocji, które następnie na różne sposoby oddziałują na organizm. Zresztą pojawiły się również głosy, że także w procesie leczenia umiejętność radzenia sobie z uczuciami i wyrażania ich stanowi niezwykle istotny punkt w szybszym powrocie do zdrowia. Nie jest to oczywiście jedyna droga do wyzdrowienia, ale na pewno odgrywa znaczącą rolę.

Inne choroby, do których prowadzi tłumienie emocji

Nagromadzona ilość emocji, niemających ujścia, może powodować szereg jeszcze innych groźnych chorób, takich jak:

  • astma,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • nadwaga, a w konsekwencji otyłość,
  • wrzody,
  • nadczynność tarczycy.

Dlatego w trosce o swoje zdrowie zaakceptuj własne emocje i przestań się ich bać.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również