Ekologiczne środki dla dzieci

Ekologiczne środki dla dzieci

Opublikowane w kategorii

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, świat staje na głowie. Mając na uwadze jego dobro, starasz się sięgać tylko po te produkty, co do których masz pewność, że są bezpieczne. Takim wyznacznikiem może być to, że jest ekologiczny. Czy to dobry wybór? Ekologiczne środki dla dzieci – czym się kierować?

 

Dlaczego ekologiczne?

Stoisz przed regałem – możesz sięgnąć po dojrzałe, apetyczne jabłko. Jedno jest z masowych upraw, aby wyrosło, zostało specjalnie genetycznie zmodyfikowane. Do tego podczas procesu przechowywania, wielokrotnie nanoszono na nie środki chemiczne, by wystarczyło na jak najdłuższy czas. Drugie jest z certyfikowanej, ekologicznej uprawy. Być może nie wygląda tak idealnie, jednak masz pewność, że nie ma w nim całej niepotrzebnej chemii. Które wybierzesz?

 

Produkty ekologiczne wychodzą naprzeciw konsumenta, który zwraca uwagę nie tyle na ilość spożywanego jedzenia, co na jego jakość. Ta, ma być najwyższa, zarówno w kosmetykach jak i żywności. Gdy w grę wchodzą produkty dla dzieci, poprzeczka jest postawiona jeszcze wyżej. Maluchy, ze względu na wrażliwy organizm oraz szybki rozwój, wymagają szczególnej troski. W duchu ekologii i zrównoważonego rozwoju.

 

Nie wszystko takie eko jak się wydaje

Od produktów z nazwą „eco” uginają się półki sklepowe. Jednak o tym, czy dana rzecz faktycznie jest ekologiczna, decyduje jej skład, a nie nazwa. Dlatego też, żelazną zasadą, jaką postaw sobie przy wyborze środków dla dzieci jest to, by ze zrozumieniem czytać składy. I nie godzić się na byle jakie działanie. Produkty dedykowane szczególnie małym dzieciom, z reguły są drogie. Nie inaczej jest z produktami ekologicznymi.

 

Jednak za najwyższą jakość warto zapłacić trochę więcej. By mieć pewność świadomej dbałości o skórę naszych podopiecznych. Szukając produktów eko na półce nie daj się zwieść chwytliwym nazwom „od bacy”, „wiejska”, „świeże” czy „od rolnika”. Mimo że nazwy sugerują wiele, może się okazać, że tak naprawdę ta żywność czy kosmetyki nie mają nic wspólnego z prawdziwym produktem eko. Szukaj zatem charakterystycznego logo z zielonym listkiem uformowanym z gwiazdek. To Europejskie Logo Żywności Ekologicznej, które jest jednym z najbardziej znanych certyfikatów. Gwarantuje najwyższą jakość.

 

Pamiętaj również, że produkt ekologiczny, z naturalnym składem, również może podrażnić. Producenci przekonują nas, że ekologiczne produkty są bezpieczne, właśnie dlatego, że mają w sobie moc naturalnych składników. Jednak one również działają w określony sposób na naszą skórę. Stosuj je więc z rozwagą. Jeżeli dziecko ma wrażliwą skórę, każdy nowy kosmetyk warto przetestować na mniejszej powierzchni, a dopiero potem na całym ciele.

 

Nie zawsze skuteczne eko

Produktom ekologicznym nie można odmówić skuteczności. Jednak są takie dziedziny, gdzie te zwyczajnie nie dają rady. Kiedy maluszek jeszcze nie chodzi, z łatwością wypierzemy jego ubranka, np. w ekologicznych orzechach piorących. Jednak z chwilą rozszerzania diety oraz zabaw na świeżym powietrzu, taka forma środka piorącego może już nie wystarczyć. Bez inwazyjnej chemii plamy z trawy, błota czy jedzenia po prostu się nie spiorą.

 

Kosmetyki ekologiczne dla dzieci

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Skóra małego dziecka jest niezwykle wrażliwa. Dlatego też w pierwszej kolejności wyeliminuj wszystkie szkodliwe substancje chemiczne, takie jak:

  • Parabeny
  • SLES
  • PEG
  • SLS
  • EDTA
  • Barwniki
  • DEA

Każdy ekologiczny kosmetyk powinien zawierać jak najwyższy procent składników pochodzenia naturalnego. Wbrew pozorom, by stworzyć świetnie działający kosmetyk nie potrzebujesz wiele. Starannie wyselekcjonowane ekstrakty oraz soki z roślin gwarantują łagodne, ale skuteczne działanie.

 

Chemia gospodarcza

Najczęściej opiera się na prostych składnikach i działaniu o średniej mocy. Używając ich możesz być pewna, że nie ma w nim zbędnych wybielaczy, barwików i konserwantów. Szukając ekologicznej chemii gospodarczej zwróć uwagę na certyfikaty, jakie posiada dany produkt. Spośród najbardziej popularnych jest Ecolabel, przyznawany przez Komisję Europejską, a także Nordic Swan Ecolabel. Ten ostatni jest przyznawany przez Stowarzyszenie Ministrów Krajów skandynawskich: Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii i Islandii.

 

Ekologiczne środki dla dzieci to nie fanaberia. Wraz z nimi idzie filozofia, która wpojona już od małego, przyczyni się do ratowania naszej planety. Wychować dziecko w szacunku do natury to wielka sztuka. Jesteś na dobrej drodze, by to osiągnąć!

Podziel się swoimi przemyśleniami na grupie na Facebooku My V & Me lub na naszym Forum My-V. Dołącz do naszej społeczności.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również