Dziewiarstwo Hobby naszych babć wraca do łask

Dziewiarstwo. Hobby naszych babć wraca do łask

Opublikowane w kategorii

Choć dziewiarstwo jeszcze kilka lat temu kojarzyło się nam ze staruszką siedzącą na bujanym fotelu w skupieniu szydełkującą wełniany sweter dla wnucząt, obecnie zaczyna przeżywać swój renesans. Coraz więcej młodych ludzi stawia na ręcznie wykonane przez siebie ubrania i akcesoria, znajdując w tym nie tylko sposób na wyrażenie swojego indywidualizmu, ale i świetną metodę na relaks. Tym rękodziełem zajmują się nie tylko projektanci mody, fashionistki i dekoratorzy wnętrz, ale i pracownicy korporacji, a nawet celebryci tacy jak słynny amerykański aktor Ryan Gosling – bożyszcze wielu kobiet na całym świecie. Poznaj powody, dlaczego dziewiarstwo – hobby naszych babć – wraca do łask.

Rosnąca moda na dziewiarstwo

Nasze babcie chętnie zasiadały wygodnie w fotelu i relaksowały się, szydełkując grube swetry i czapki. Choć jeszcze kilkanaście lat temu niechętnie patrzyliśmy na takie podarunki, dziś projektanci z całego świata przekonują nas, że moda na ręcznie dziergane ubrania powraca. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z przesytu rynku ubraniami pochodzącymi z masowej produkcji, które dostępne są w każdej sieciówce, przez co to, co mamy w szafie spotkamy u co trzeciej osobie na ulicy. Dlatego też dążenie ludzi w różnym weku do zaznaczenia swojego indywidualizmu oraz coraz bardziej propagowane ruchy ekologiczne i styl życia zero-waste sprawiły, że dziewiarstwo ręczne zatacza coraz szersze kręgi popularności także i w Polsce.

Dziewiarstwo, czyli szydełkowanie, haftowanie i wyplatanie

Obecnie widać tendencję do powstawania coraz większej ilości małych i dużych sklepów oferujących ubrania ręcznie wykonane z włóczki. Również coraz więcej osób z młodego pokolenia sięga po narzędzia do dziewiarstwa, aby móc samodzielnie wykonać dla siebie jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne i unikatowe ubrania i akcesoria. Wystarczy chwycić za włóczkę, druty lub szydełko i obejrzeć w Internecie tutoriale. Wszak samodzielnie można wykonać nie tylko sweter czy czapkę, ale i szalik, skarpetki lub pokrowiec na telefon.

Dziewiarstwo to także haftowanie, które od zawsze uznawano za najszlachetniejszą jego odmianę. Co ciekawe, od setek lat zajmowali się nim głównie mężczyźni, a umiejętności hafciarskie niezamężnych panien stanowiły o ich dobrym wykształceniu. Także współcześnie wiele osób powraca do tego wdzięcznego zajęcia. Za pomocą setek ściegów i technik hafciarskich, możemy przygotować piękne i niepowtarzalne serwety i obrusy idealne na różne okazje i uroczystości lub na prezent dla bliskiej nam osoby.

Równie ciekawą propozycją, jeśli chodzi o dziewiarstwo, są dekoracje w postaci własnoręcznie przygotowanych makram. Makrama to kompozycja składająca się ze związanych ze sobą w określony sposób sznurków. Służą one do niebanalnej i niepowtarzalnej dekoracji mebli, ścian czy kwietników, a nawet jako elementy ubioru. Dziś idealnie pasują do stylu boho. Wiązanie makram jest o wiele prostsze niż nauka szydełkowania i haftowania, bo wystarczy nauczyć się zaledwie 2-3 technik wiązania, aby stworzyć np. wspaniałe kwietniki idealne do podwieszenia pod sufitem czy na balkonie.

Dziewiarstwo jako sposób na relaks

Dziewiarstwo to wyraz naszej naturalnej tęsknoty za powrotem do natury i nostalgii za dawnymi czasami. Jest także odpowiedzią na potrzebę zwolnienia tempa życia we współczesnym świecie, w którym nie mamy czasu odetchnąć od pracy i obowiązków. Wystarczy usiąść w swoim ulubionym fotelu i popracować nad swoją ulubioną formą rękodzieła, aby zapomnieć o całym świecie i wyciszyć się. Dziewiarstwo to również idealny sposób na wyróżnienie się spośród tłumu własnoręcznie wykonanymi ubraniami i ozdobami, które możemy także podarować komuś bliskiemu w prezencie. Nie tylko da nam to olbrzymią satysfakcję, że stworzyłyśmy coś własnoręcznie, ale i zostanie docenione przez obdarowanego, który z pewnością dostrzeże w takim prezencie nasz trud i pasję. Niezaprzeczalnie dziewiarstwo ma również funkcje terapeutyczne. Ukoi nasze nerwy, zmusi do refleksji, wyciszy myśli i uspokoi oddech. Niektóre techniki rękodzielnicze są na tyle angażujące, że skutecznie oderwą nas od codzienności. My będziemy zrelaksowane, a dodatkowo stworzymy coś wspaniałego i niepowtarzalnego, zaspokajając naturalną potrzebę człowieka do tworzenia. A zatem do rękodzieła!

Dołącz do grupy My V & Me  i poczuj swoją kobiecość. 

Polecane

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Buty ślubne polskich marek nie za miliony

Najpiękniejsze buty ślubne polskich marek

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety,…

Sylwia Nadomska 22 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również