Dziewiarstwo Hobby naszych babć wraca do łask

Dziewiarstwo. Hobby naszych babć wraca do łask

Opublikowane w kategorii

Choć dziewiarstwo jeszcze kilka lat temu kojarzyło się nam ze staruszką siedzącą na bujanym fotelu w skupieniu szydełkującą wełniany sweter dla wnucząt, obecnie zaczyna przeżywać swój renesans. Coraz więcej młodych ludzi stawia na ręcznie wykonane przez siebie ubrania i akcesoria, znajdując w tym nie tylko sposób na wyrażenie swojego indywidualizmu, ale i świetną metodę na relaks. Tym rękodziełem zajmują się nie tylko projektanci mody, fashionistki i dekoratorzy wnętrz, ale i pracownicy korporacji, a nawet celebryci tacy jak słynny amerykański aktor Ryan Gosling – bożyszcze wielu kobiet na całym świecie. Poznaj powody, dlaczego dziewiarstwo – hobby naszych babć – wraca do łask.

Rosnąca moda na dziewiarstwo

Nasze babcie chętnie zasiadały wygodnie w fotelu i relaksowały się, szydełkując grube swetry i czapki. Choć jeszcze kilkanaście lat temu niechętnie patrzyliśmy na takie podarunki, dziś projektanci z całego świata przekonują nas, że moda na ręcznie dziergane ubrania powraca. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z przesytu rynku ubraniami pochodzącymi z masowej produkcji, które dostępne są w każdej sieciówce, przez co to, co mamy w szafie spotkamy u co trzeciej osobie na ulicy. Dlatego też dążenie ludzi w różnym weku do zaznaczenia swojego indywidualizmu oraz coraz bardziej propagowane ruchy ekologiczne i styl życia zero-waste sprawiły, że dziewiarstwo ręczne zatacza coraz szersze kręgi popularności także i w Polsce.

Dziewiarstwo, czyli szydełkowanie, haftowanie i wyplatanie

Obecnie widać tendencję do powstawania coraz większej ilości małych i dużych sklepów oferujących ubrania ręcznie wykonane z włóczki. Również coraz więcej osób z młodego pokolenia sięga po narzędzia do dziewiarstwa, aby móc samodzielnie wykonać dla siebie jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne i unikatowe ubrania i akcesoria. Wystarczy chwycić za włóczkę, druty lub szydełko i obejrzeć w Internecie tutoriale. Wszak samodzielnie można wykonać nie tylko sweter czy czapkę, ale i szalik, skarpetki lub pokrowiec na telefon.

Dziewiarstwo to także haftowanie, które od zawsze uznawano za najszlachetniejszą jego odmianę. Co ciekawe, od setek lat zajmowali się nim głównie mężczyźni, a umiejętności hafciarskie niezamężnych panien stanowiły o ich dobrym wykształceniu. Także współcześnie wiele osób powraca do tego wdzięcznego zajęcia. Za pomocą setek ściegów i technik hafciarskich, możemy przygotować piękne i niepowtarzalne serwety i obrusy idealne na różne okazje i uroczystości lub na prezent dla bliskiej nam osoby.

Równie ciekawą propozycją, jeśli chodzi o dziewiarstwo, są dekoracje w postaci własnoręcznie przygotowanych makram. Makrama to kompozycja składająca się ze związanych ze sobą w określony sposób sznurków. Służą one do niebanalnej i niepowtarzalnej dekoracji mebli, ścian czy kwietników, a nawet jako elementy ubioru. Dziś idealnie pasują do stylu boho. Wiązanie makram jest o wiele prostsze niż nauka szydełkowania i haftowania, bo wystarczy nauczyć się zaledwie 2-3 technik wiązania, aby stworzyć np. wspaniałe kwietniki idealne do podwieszenia pod sufitem czy na balkonie.

Dziewiarstwo jako sposób na relaks

Dziewiarstwo to wyraz naszej naturalnej tęsknoty za powrotem do natury i nostalgii za dawnymi czasami. Jest także odpowiedzią na potrzebę zwolnienia tempa życia we współczesnym świecie, w którym nie mamy czasu odetchnąć od pracy i obowiązków. Wystarczy usiąść w swoim ulubionym fotelu i popracować nad swoją ulubioną formą rękodzieła, aby zapomnieć o całym świecie i wyciszyć się. Dziewiarstwo to również idealny sposób na wyróżnienie się spośród tłumu własnoręcznie wykonanymi ubraniami i ozdobami, które możemy także podarować komuś bliskiemu w prezencie. Nie tylko da nam to olbrzymią satysfakcję, że stworzyłyśmy coś własnoręcznie, ale i zostanie docenione przez obdarowanego, który z pewnością dostrzeże w takim prezencie nasz trud i pasję. Niezaprzeczalnie dziewiarstwo ma również funkcje terapeutyczne. Ukoi nasze nerwy, zmusi do refleksji, wyciszy myśli i uspokoi oddech. Niektóre techniki rękodzielnicze są na tyle angażujące, że skutecznie oderwą nas od codzienności. My będziemy zrelaksowane, a dodatkowo stworzymy coś wspaniałego i niepowtarzalnego, zaspokajając naturalną potrzebę człowieka do tworzenia. A zatem do rękodzieła!

Dołącz do grupy My V & Me  i poczuj swoją kobiecość. 

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również