jak pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową

Dzieci i kariera zawodowa. Dasz radę! Jak pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową?

Opublikowane w kategorii

Jesteś mamą lub wkrótce nią będziesz? Znakomicie! Realizujesz się zawodowo lub planujesz w najbliższym czasie zacząć wspinaczkę po szczeblach kariery? Często połączenie tych dwóch aspektów jest nie lada wyzwaniem — ale co najważniejsze możliwym do osiągnięcia. Najważniejsze jest to, abyś nauczyła się skupiać na priorytetach, wtedy na pewno dasz sobie radę!

Macierzyństwo to piękny czas, z którego nie chcesz nic tracić. Jednak masz też swoje cele i marzenia i nie musisz ich odkładać. Dziś coraz więcej kobiet podejmuje wyzwanie i starają się, jak mogą skutecznie łączyć pracę zawodową z wychowywaniem swoich pociech. To niełatwe zadanie, ale za to możliwe. Kiedy odpowiednio podejdziesz do kwestii organizacyjnych i zmienisz swoje nastawienie, to osiągniesz wszystko, na czym Ci zależy i niczego nie stracisz. I co najważniejsze — będziesz czuła się naprawdę szczęśliwa, a to przecież zawsze powinno być bardzo istotne.

5 sposobów, jak pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową

Rób listę priorytetów

Każdego dnia, tygodnia czy miesiąca twórz listy — dotyczące zarówno sfery prywatnej, jak i zawodowej. Zapisuj tam czynności, obowiązki czy zadania, które musisz wykonać w kolejności od tych najważniejszych. W pierwszej kolejności skup się właśnie na nich. Być może okaże się, że niektóre z nich możesz z łatwością przełożyć na kolejny miesiąc, kiedy lista będzie znacznie krótsza. Nie jesteś maszyną, a Twoja doba nadal ma tylko 24 godziny, dlatego nie ładuj na swoje barki zbyt wiele rzeczy, które musisz zrobić.

Kup kalendarz

Dziś istnieje sporo różnych rodzajów kalendarzy, które koniecznie musisz nabyć. Być może kieszonkowy model będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę, bo jest niezwykle poręczny, albo lepszą opcją stanie się ścienny kalendarz z notatkami, który już od progu będą rzucały się w oczy.

W kalendarzu powinnaś zapisywać ważne terminy, zebrania czy wizyty u lekarza. Możesz też iść o krok dalej i dosłownie zaplanować swój dzień — od pobudki, po przygotowanie posiłków dla dzieci, spotkanie z klientem, przygotowanie projektu, wizytę u specjalisty itd. Nie zapomnij znaleźć trochę miejsca również na odpoczynek czy nawet krótki urlop, aby się zregenerować.

Postaraj się nie przenosić pracy do domu

Pogodzenie macierzyństwa z robieniem kariery jest znacznie łatwiejsze, gdy masz możliwość odcięcia się od pracy, po wejściu do domu. Oddzielenie tych dwóch sfer nie zawsze jest możliwe — tu klient zadzwoni, prosząc o pomoc, tam musisz odpisać na e-maile, dokończyć projekt czy podnieść swoje kwalifikacje. Jednak dobrze zastanów się, czy można jakoś zorganizować Twój czas tak, żeby maksymalnie oddzielić te dwie sfery.

W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, prowadzące własną firmę, gdyż wtedy często pracują w domu. Wtedy miesza się czas pracy z czasem dla rodziny, co może znacząco utrudnić czerpanie satysfakcji z obu aspektów. Dom powinien stać się oazą spokoju, czasem, kiedy możesz pobyć razem z ukochaną osobą i nacieszyć się towarzystwem dzieci. Jeśli notorycznie będziesz brała ze sobą zobowiązania i problemy zawodowe, to szybko poczujesz się przytłoczona, a nawet wycieńczona nadmiarem napięć, oczekiwań i zadań do zrealizowania.

Zadbaj o podział obowiązków

Wiele kobiet otwarcie mówi, że pracuje przez 24 godziny na dobę — najpierw w zakładzie pracy, a później w domu. Niejednokrotnie nie tylko stają się ważnymi żywicielami rodziny, ale też w pełni odpowiadają za opiekę nad dziećmi, sprzątanie, gotowanie, a nawet sprawy finansowe w domu. Nie ma na świecie osoby, która byłaby w stanie poradzić sobie z tak dużą liczbą zadań. Zresztą nie ma sensu nawet próbować, bo prędzej czy później odbije się to zarówno na Twoim zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Najlepiej zatem porozmawiaj ze swoim partnerem i podzielcie się obowiązkami. Równa odpowiedzialność za Waszą rodzinę i dom, to klucz do równego zaangażowania się obu stron, ale też do skutecznego łączenia życia zawodowego z rodzinnym. Nie staraj się być niezwyciężoną, bo takich ludzi po prostu nie ma. Poza tym nie zawsze to Ty musisz zajmować się dzieckiem — róbcie to na zmianę, a czasem razem.

Bądź szczera ze sobą i ze swoją rodziną

Mów o swoim zmartwieniach, problemach, smutkach i dylematach życiowych. Ukrywanie przed partnerem wątpliwości czy braku siły to nie oznaka słabości. Każdy z nas potrzebuje rozmów z osobami, którym może zaufać. Dlatego, kiedy widzisz, że to, co robisz, czyni Cię nieszczęśliwą, to po prostu o tym powiedz. Być może problem tkwi w Twoim miejscu pracy, a może zabrałaś na siebie zbyt wiele obowiązków.

To, że pracujesz i nie jesteś przez całą dobę ze swoim maluchem, nie czyni Cię złą matką. Wręcz przeciwnie! W przyszłości zrozumie on, iż dajesz mu przykład, że walka o swoje marzenia i realizacja celów jest bardzo ważna. Istotne jest to, abyś miała dobry plan i robiła to, czego naprawdę chcesz. Dzięki temu poczujesz się naprawdę spełniona na każdym polu, a przecież do tego zawsze dążymy najbardziej.

 

Podziel się swoją historią i dołącz do Klubu My – V. Obserwuj nas także na Facebooku i innych mediach społecznościowych.

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również