detoks sokowy wyr

Detoks sokowy – czy działa?

Opublikowane w kategorii

Rano- butelka soku. Za trzy godziny- kolejna. I tak jeszcze trzy razy. Dieta sokowa jest coraz popularniejsza. Taki trzydniowy lub tygodniowy detoks sokowy nie jest niczym złym. Pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujesz. Jak?

Nie idź tą drogą

Opowiem z własnego doświadczenia. Zdecydowałam się jednodniowy detoks sokowy, wychodząc z założenia, że przez jeden dzień chyba wytrzymam bez większych przeszkód. Soki zostały dostarczone przez kuriera w specjalnym opakowaniu z wkładem chłodzącym. Od początku jednak zabrałam się do tego źle. Same soki były bardzo smaczne, lecz w pewnym momencie poczułam tępy ból głowy, który nie opuścił mnie przez kilka następnych dni. Wytrzymałam jeden dzień na sokach i stwierdziłam, że nigdy więcej.

To jednak nie tak. Ja się po prostu źle do tego zabrałam.

Przygotuj swój organizm

Bez względu na to, czy czeka cię jednodniowy detoks sokowy, czy też siedmiodniowy, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Kilka dni przed planowanym detoksem, ogranicz spożywanie fast foodów, mięsa, nabiału, pieczywa, alkoholu i wszystkich słodkich napojów. Uwielbiana przez wszystkich kawa również jest na cenzurowanym. Podobnie jak herbata.

Prócz organizmu, przygotuj na to również swoich domowników. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie kuchni tak, by nie być zmuszonym do przyrządzania im posiłków. Wiadomo, że w czasie detoksu, wszystko będzie kusić. Wiele zależy od twojej silnej woli. Jednak im mniej pokus, tym łatwiej. Niech bliskie ci osoby okażą wsparcie. Może okazać się na wagę złota, szczególnie, gdy planujesz wielodniowy detoks.

Gotowe, czy robione w domu?

Decydując się na zakup gotowych soków, nie musisz przejmować się kluczowymi kwestiami. Soki te są tak obmyślane, by z jednej strony były zróżnicowane pod względem smakowym, a z drugiej, by dostarczały niezbędnych witamin. Nie musisz się martwić również o zakup świeżych warzyw i wykonywanie tych soków w domu. Etap żmudnego obierania, wyciskania i miksowania masz za sobą. Jest to niezwykle wygodne, zwłaszcza jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia. Jest też o wiele droższe niż w przypadku robienia soków w domu.

Samodzielne wykonywanie posiłków na diecie sokowej wiąże się z niezwykłą odpowiedzialnością. Po pierwsze, zaplanuj dokładnie posiłki. Weź pod uwagę wartość odżywczą wykonywanych soków, a także ich wartość energetyczną. Po drugie, kup wcześniej wszystkie warzywa. Nic tak nie łamie silnej woli jak nagły brak jakiegoś składnika niezbędnego do diety. Poza tym, kupując w większych ilościach, zapewne zapłacisz mniej. Po trzecie, sprawdź jakość warzyw, wybieraj te od zaufanego dostawcy. Po czwarte, bez sokowirówki czy wyciskarki wolnoobrotowej ani rusz. Jeżeli jej nie masz, przygotuj się na taki wydatek. I po ostatnie, w swój aktywny dzień, wpisz dodatkowy czas na wykonywanie tych soków. To może być pracochłonne.

Jak wrócić do normalnego jedzenia?

Po detoksie sokowym zapewne zauważysz lepsze samopoczucie i więcej energii. O wiele lepiej będzie funkcjonował organizm oraz poprawi się koncentracja, pamięć oraz działanie układu trawiennego. Jak jednak wrócić do normalnego funkcjonowania? Specjaliści radzą, by robić to stopniowo. A pewne rzeczy już na zawsze wykreślić ze swojego menu, albo chociaż ograniczyć do minimum. Mowa tu o cukrze, soli oraz fast foodach i wysoko przetworzonym jedzeniu.

Jeżeli nie wpiszemy w swoją codzienność regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diety, żaden detoks sokowy nie sprawi, że organizm nagle zacznie funkcjonować perfekcyjnie, a my zrzucimy te mityczne 10 kg. Dieta cud nie istnieje. Nawet najbardziej spektakularne spadki wagi, niepoparte odpowiednim sposobem odżywiania, spowodują w organizmie efekt jo-jo. Detoks sokowy nie jest rzeczą złą. Pamiętaj jednak, aby się do niego odpowiednio przygotować. Staraj się również wyrobić w sobie dobre nawyki żywieniowe. Taki zestaw z pewnością sprawi, że twój organizm zacznie o wiele lepiej funkcjonować, a Ty będziesz mieć o wiele więcej energii.

Dołącz do nas na Facebooku

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również