Wypadanie macicy

Czym jest wypadanie macicy i kogo może dotknąć?

Opublikowane w kategorii

Kobiety po porodzie lub w trakcie menopauzy są narażone na rozciągnięcie mięśni pochwy, miednicy i odbytnicy, co może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Często przyczynia się to także do zaburzenia statyki narządu rodnego, co popularnie jest nazywane wypadaniem macicy. Przekonaj się, czy Ciebie również może dotknąć ten problem i jak sobie z nim poradzić!

Kto jest narażony na wypadanie macicy?

Kobiety po porodach

Ciąża oraz poród w znacznym stopniu wpływają na kondycję Twojego ciała. Oprócz tego prowadzą do osłabienia pochwy. W konsekwencji to właśnie kobiety po porodzie są narażone na wypadanie macicy. Szczególnie jest to możliwe, jeżeli urodziłaś dziecko, ważące więcej niż 4 kilogramy. Ryzyko zwiększa się także wraz z liczbą porodów, choć zaburzenia statyki narządu rodnego występują też u pierworódek.

Kobiety w okresie menopauzy

W trakcie menopauzy obniża się poziom estrogenu, co zaburza Twoją gospodarkę hormonalną. Właśnie to często staje się przyczyną wypadania macicy. Choć problemem jest także zmniejszenie jędrności i elastyczności tkanek. Sprawia to, że dno miednicy jest słabsze, a przede wszystkim bardziej osłabione. Dlatego wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko oraz częstotliwość wypadania macicy.

Kobiety pracujące fizycznie

Częste dźwiganie ciężkich przedmiotów lub po prostu regularna praca fizyczna w znacznym stopniu naraża Cię na zaburzenie statyki narządu rodnego. Przyczyną tego ryzyka jest nieustanny nacisk na miednicę, która pod wpływem długoletniego wysiłku jest osłabiona – przede wszystkim dotyczy to narządów, podtrzymujących miednicę. Ostatecznie może to doprowadzić do obniżenia bądź nawet do wypadania tego narządu.

Kobiety z otyłością

Nadwaga, a przede wszystkim otyłość to kolejne czynniki zwiększające ryzyko wypadania miednicy. Jeżeli wyższa waga utrzymuje się przez wiele lat, to dochodzi do osłabienia aparatu, odpowiadającego za podtrzymywanie macicy. Gdy dodasz do tego jeszcze większy wysiłek fizyczny lub tycie, to możesz doprowadzić do zaburzeń statyki narządu rodnego.

Kobiety z niektórymi chorobami

Dla prawidłowego funkcjonowania narządu rodnego najbardziej ryzykowne są niektóre przewlekłe choroby typu kaszel czy zaparcia. Jeżeli takie symptomy utrzymują się przez długi czas, to dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, co prowadzi do znacznego ucisku na narządy rodne. Wtedy Twoja macica staje się bardziej osłabiona – tak samo, jak mięśnie, które ją podtrzymują.

Czym objawia się wypadanie macicy?

Zauważ, że zaburzenie statyki narządu rodnego wiąże się z szeregiem dolegliwości, które powodują u Ciebie spory dyskomfort, a nawet ból. Szczególnie dojmujące jest uczucie pełności w kroczu oraz potrzeba parcia. Poza tym zaczynasz mieć problemy z nietrzymaniem moczu, pomimo częstego korzystania z toalety, a jednocześnie dostrzegasz zmianę w strumieniu moczu. Stosunek płciowy w takiej sytuacji jest właściwie niemożliwy, a jeżeli już do niego dochodzi, to wywołuje u Ciebie spory ból. Pamiętaj, że jeśli nie udasz się do lekarza po pojawieniu się pierwszych objawów, to możesz doprowadzić nawet do sytuacji, gdy coś zacznie wysuwać się z Twojej pochwy. Prowadzi to także do silnego bólu w okolicy podbrzusza i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Jeżeli dostrzegasz u siebie, takie objawy, to koniecznie udaj się do specjalisty, który dokładnie Cię zbada. Bez względu na diagnozę, to i tak pamiętaj, że zaburzenia statyki narządu rodnego możesz wyleczyć.

Leczenie wypadania macicy – jak przebiega?

Pamiętaj, że wypadanie macicy to poważna choroba, wymagająca natychmiastowej interwencji specjalisty. Jeżeli zignorujesz ten problem, to możesz doprowadzić do wielu negatywnych skutków, które będą wpływały niekorzystnie na stan Twojego zdrowia. Zwróć uwagę na to, że rodzaj leczenia, jaki wykorzystasz, zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu doszło u Ciebie do zaburzenia statyki narządu rodnego.

Pierwsze stadium choroby

W pierwszym stadium choroby możesz np. otrzymać leki – szczególnie jeżeli wypadanie macicy jest związane z menopauzą. Wówczas kremy bądź pastylki z estrogenem poprawią kondycję tkanek, podtrzymujących macicę. Inną opcją są po prostu ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Taki trening możesz wykonywać w dowolnym miejscu – w domu, pracy, a nawet jadąc autobusem. Dzięki temu zadbasz o mięśnie Kegla, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko wypadania macicy.

Drugie stadium choroby

Jeżeli choroba nie ustępuję bądź znajduje się w wyższym stadium, to zazwyczaj zaleca się operację. Wówczas lekarza mogą wybrać jedną z dwóch popularnych metod – zabieg z dostępu brzusznego oraz operację pochwową. Zauważ, że w przypadku młodych kobiet popularna jest również rekonstrukcja dna miednicy lub zabieg, polegający na uniesieniu tego narządu. Natomiast u kobiet w okresie pokwitania często zaleca się całkowite usunięcie macicy wraz z operacją plastyczną pochwy i mięśni dna miednicy mniejszej. Jeżeli istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu, to stosuje się wkładki dopochwowe.

Polecane

Własny kanał na youtube

Własny kanał na youtube – jeszcze hobby, czy już praca?

Czołowi polscy Youtuberzy potrafią zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie….

Aleksandra Szczęsna 10 kwietnia, 2021
przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama?

Instagram to prawdziwa kopalnia inspiracji. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hashtagi,…

Justyna Kos 10 kwietnia, 2021
Orgazm pochwowy

Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy

Dawno temu, guru psychoanalizy, Zygmunt Freud określił, że kobieta ma…

Kinga Wolska 5 kwietnia, 2021
Tarczyca - to ona Tobą rządzi

Tarczyca – to ona Tobą rządzi

Czy wiesz, że choroby związane z tarczycą nierzadko obniżają komfort…

Anna Markowska 3 kwietnia, 2021
kobiecy wytrysk

Wyższy poziom Twojej przyjemności

To, że mężczyźni mają wytrysk, wiedzą wszyscy. Ale kobiety? Niby…

Maria Przędolska 2 kwietnia, 2021

Mizoginia współcześnie – czym się objawia

Był nim Jan Jakub Rousseau, który twierdził, że kobiety są…

Nadia Kopeć 18 marca, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Maria Przędolska 18 marca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 marca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również