Wypadanie macicy

Czym jest wypadanie macicy i kogo może dotknąć?

Opublikowane w kategorii

Kobiety po porodzie lub w trakcie menopauzy są narażone na rozciągnięcie mięśni pochwy, miednicy i odbytnicy, co może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Często przyczynia się to także do zaburzenia statyki narządu rodnego, co popularnie jest nazywane wypadaniem macicy. Przekonaj się, czy Ciebie również może dotknąć ten problem i jak sobie z nim poradzić!

Kto jest narażony na wypadanie macicy?

Kobiety po porodach

Ciąża oraz poród w znacznym stopniu wpływają na kondycję Twojego ciała. Oprócz tego prowadzą do osłabienia pochwy. W konsekwencji to właśnie kobiety po porodzie są narażone na wypadanie macicy. Szczególnie jest to możliwe, jeżeli urodziłaś dziecko, ważące więcej niż 4 kilogramy. Ryzyko zwiększa się także wraz z liczbą porodów, choć zaburzenia statyki narządu rodnego występują też u pierworódek.

Kobiety w okresie menopauzy

W trakcie menopauzy obniża się poziom estrogenu, co zaburza Twoją gospodarkę hormonalną. Właśnie to często staje się przyczyną wypadania macicy. Choć problemem jest także zmniejszenie jędrności i elastyczności tkanek. Sprawia to, że dno miednicy jest słabsze, a przede wszystkim bardziej osłabione. Dlatego wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko oraz częstotliwość wypadania macicy.

Kobiety pracujące fizycznie

Częste dźwiganie ciężkich przedmiotów lub po prostu regularna praca fizyczna w znacznym stopniu naraża Cię na zaburzenie statyki narządu rodnego. Przyczyną tego ryzyka jest nieustanny nacisk na miednicę, która pod wpływem długoletniego wysiłku jest osłabiona – przede wszystkim dotyczy to narządów, podtrzymujących miednicę. Ostatecznie może to doprowadzić do obniżenia bądź nawet do wypadania tego narządu.

Kobiety z otyłością

Nadwaga, a przede wszystkim otyłość to kolejne czynniki zwiększające ryzyko wypadania miednicy. Jeżeli wyższa waga utrzymuje się przez wiele lat, to dochodzi do osłabienia aparatu, odpowiadającego za podtrzymywanie macicy. Gdy dodasz do tego jeszcze większy wysiłek fizyczny lub tycie, to możesz doprowadzić do zaburzeń statyki narządu rodnego.

Kobiety z niektórymi chorobami

Dla prawidłowego funkcjonowania narządu rodnego najbardziej ryzykowne są niektóre przewlekłe choroby typu kaszel czy zaparcia. Jeżeli takie symptomy utrzymują się przez długi czas, to dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, co prowadzi do znacznego ucisku na narządy rodne. Wtedy Twoja macica staje się bardziej osłabiona – tak samo, jak mięśnie, które ją podtrzymują.

Czym objawia się wypadanie macicy?

Zauważ, że zaburzenie statyki narządu rodnego wiąże się z szeregiem dolegliwości, które powodują u Ciebie spory dyskomfort, a nawet ból. Szczególnie dojmujące jest uczucie pełności w kroczu oraz potrzeba parcia. Poza tym zaczynasz mieć problemy z nietrzymaniem moczu, pomimo częstego korzystania z toalety, a jednocześnie dostrzegasz zmianę w strumieniu moczu. Stosunek płciowy w takiej sytuacji jest właściwie niemożliwy, a jeżeli już do niego dochodzi, to wywołuje u Ciebie spory ból. Pamiętaj, że jeśli nie udasz się do lekarza po pojawieniu się pierwszych objawów, to możesz doprowadzić nawet do sytuacji, gdy coś zacznie wysuwać się z Twojej pochwy. Prowadzi to także do silnego bólu w okolicy podbrzusza i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Jeżeli dostrzegasz u siebie, takie objawy, to koniecznie udaj się do specjalisty, który dokładnie Cię zbada. Bez względu na diagnozę, to i tak pamiętaj, że zaburzenia statyki narządu rodnego możesz wyleczyć.

Leczenie wypadania macicy – jak przebiega?

Pamiętaj, że wypadanie macicy to poważna choroba, wymagająca natychmiastowej interwencji specjalisty. Jeżeli zignorujesz ten problem, to możesz doprowadzić do wielu negatywnych skutków, które będą wpływały niekorzystnie na stan Twojego zdrowia. Zwróć uwagę na to, że rodzaj leczenia, jaki wykorzystasz, zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu doszło u Ciebie do zaburzenia statyki narządu rodnego.

Pierwsze stadium choroby

W pierwszym stadium choroby możesz np. otrzymać leki – szczególnie jeżeli wypadanie macicy jest związane z menopauzą. Wówczas kremy bądź pastylki z estrogenem poprawią kondycję tkanek, podtrzymujących macicę. Inną opcją są po prostu ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Taki trening możesz wykonywać w dowolnym miejscu – w domu, pracy, a nawet jadąc autobusem. Dzięki temu zadbasz o mięśnie Kegla, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko wypadania macicy.

Drugie stadium choroby

Jeżeli choroba nie ustępuję bądź znajduje się w wyższym stadium, to zazwyczaj zaleca się operację. Wówczas lekarza mogą wybrać jedną z dwóch popularnych metod – zabieg z dostępu brzusznego oraz operację pochwową. Zauważ, że w przypadku młodych kobiet popularna jest również rekonstrukcja dna miednicy lub zabieg, polegający na uniesieniu tego narządu. Natomiast u kobiet w okresie pokwitania często zaleca się całkowite usunięcie macicy wraz z operacją plastyczną pochwy i mięśni dna miednicy mniejszej. Jeżeli istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu, to stosuje się wkładki dopochwowe.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również