czy-jestesmy-gotowe-na-pigulke-antykoncepcyjna-dla-mezczyzn

Czy jesteśmy gotowe na tabletkę antykoncepcyjną dla mężczyzn?

Opublikowane w kategorii

Tabletki antykoncepcyjne są tylko dla kobiet? Koniec z tym! Już od kilku lat trwają intensywne testy nad pigułkami dla mężczyzn. Badania wkraczają na ostatnią prostą i już niedługo do ogólnej sprzedaży mają trafić tabletki przeznaczone dla mężczyzn. Chcesz poznać szczegóły? Zatem poznaj plusy i minusy tego rozwiązania.

Antykoncepcja dla mężczyzn — jak to wygląda?

Jeszcze niedawno głównym sposobem na antykoncepcję wśród mężczyzn były wazektomia czy prezerwatywy. Każda z tych metod ma zalety, ale z jednej strony jest dość ostateczna, a z drugiej nie gwarantuje 100% gwarancji. Dlatego na rynku już niedługo mają się pojawić tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn, dzięki którym nareszcie będziesz mogła podzielić się odpowiedzialnością ze swoim partnerem.

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn — czym mają się wyróżniać?

W Stanach Zjednoczonych od kilku lat trwają intensywne badania nad pigułkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Testy przeprowadzono już na zwierzętach i w grupie kontrolnej mężczyzn — teraz przyszedł czas na zwiększenie liczby testujących, aby naukowcy mogli przekonać się, czy tabletki są w pełni bezpieczne.

Pigułki antykoncepcyjne składają się z dwóch hormonów — testosteronu i progesteronu. Takie połączenie sprawia, że zredukowana jest liczba plemników w nasieniu, co ogranicza możliwość zapłodnienia. Naukowcy podkreślają, że ten sposób leczenia jest bezpieczny, a przy tym nie wpływa na obniżenie libido.

Badania nad tabletkami są na naprawdę obiecującym poziomie, a specjaliści twierdzą, że będą dostępne w sprzedaży już za kilka lat. Oczywiście pojawiają się też sceptycy — zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dlatego poznaj zalety i wady tego środka antykoncepcyjnego.

Korzyści tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn

Niewielki wpływ na zdrowie

Badacze pracujący nad tabletką antykoncepcyjną dla mężczyzn, zaznaczają, że nawet po miesiącu ciągłego stosowania preparat nie wpływa negatywnie na organizm. Szczególnie zaznaczają to w odniesieniu do wątroby i nerek. W przypadku oddziaływania na wagę czy cholesterol skutki mają być tylko odrobinę widoczne. Z perspektywy kobiet pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn gwarantują też mniejsze obciążenie zdrowotne. W końcu wieloletnie przyjmowanie tych środków przez panie ma wpływ na funkcjonowanie ich organizmu. Dzięki pojawieniu się takiej możliwości kobiety nie będą obarczone stosowaniem takich środków zapobiegania ciąży.

Równouprawnienie

Do tej pory to głównie kobiety dbały o antykoncepcję. Szczególnie w krótkoterminowych związkach zaufanie nie jest zbyt duże, więc większość kobiet i tak decydowała się na regularne przyjmowanie pigułek. Pojawienie się tabletek dla mężczyzn sprawi, że nareszcie w tej kwestii zapanuje większe równouprawnienie. W końcu nie tylko kobiety będą obciążone tą odpowiedzialnością. Szczególnie jest to spore ułatwienie w partnerskich związkach, gdzie środki można przyjmować zamiennie, aby obie strony miały taki sam wpływ na zapobieganie ciąży.

Pojawienie się nowego środka antykoncepcji

Do tej pory metody antykoncepcji dla mężczyzn były naprawdę ograniczone, co bezpośrednio oddziaływało również na kobiety. Pojawienie się tabletek daje nową możliwość, która jest doraźna, a przy okazji minimalizuje ryzyko zapłodnienia. Choć nadal nie warto rezygnować z prezerwatyw — w końcu to właśnie one chronią przed chorobami wenerycznymi, to jednak nie zapewniają takiej skuteczności w zapobieganiu ciąży. Dlatego pigułki to dobry krok ku odwracalnej, a przy tym skutecznej metodzie antykoncepcji dla mężczyzn.

Wady tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn

Psychologiczne

Odpowiedzialność za przyjmowanie środków antykoncepcyjnych przez kobiety dawała swego rodzaju przewagę, a przede wszystkim ogromną pewność. Być może teraz będziesz musiała w pełni zaufać drugiej osobie, a wszelkie zaniedbania partnera możesz wyraźnie odczuć. Dlatego przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez mężczyzn może stanowić spore obciążenie psychiczne dla wielu kobiet, a przy tym budzić lęk i niepokój.

Skutki uboczne

Regularne przyjmowanie hormonów ma wpływ na organizm — dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Tabletki ingerują w naturalny system hormonalny, co często powoduje powstawanie większych bądź mniejszych zmian, o których bardzo rzadko wspominają lekarze. W przypadku pigułek dla mężczyzn na razie naukowcy podkreślają, że u niektórych badanych pojawiło się większe zmęczenie, trądzik oraz bóle głowy. Poza tym problemem jest codzienne przyjmowanie środków chemicznych, a także możliwość wystąpienia uczuleń.

Długi czas powrotu do płodności

Kolejną wadą, o której warto wspomnieć, jest czas potrzebny na powrót do płodności. Właśnie ta kwestia jest w tej chwili kluczowa dla naukowców i wymaga jeszcze dłuższych badań. Obecnie szacuje się, że mężczyzna po zaprzestaniu brania pigułek antykoncepcyjnych potrzebuje ok. 3-4 miesięcy na powrót do pełnej płodności. Jednak pozostaje pytanie, czy ponowne przyjmowanie tabletek i kolejna przerwa nie wydłużą tego czasu. Prawdopodobnie naukowcy już niedługo otrzymają odpowiedzi na to pytanie, ale na tę chwilę ten okres jest całkiem długi.

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również