Czerwone krostki i wrastające włoski to zmora niejednej z nas – co robić?
MyBody

Czerwone krostki i wrastające włoski to zmora niejednej z nas – co robić?

Niestety coraz więcej kobiet ma kłopoty z komfortowym noszeniem krótkich spodenek czy sukienek latem. Społeczeństwo wmawia nam, że powinnyśmy zwalczać cellulit, który jest normalną cechą naszych kobiecych ciał. Kolejną sprawą, która dla wielu nas jest kłopotliwa, to truskawkowe nogi, które często pojawiają się po goleniu czy depilacji na nogach oraz na innych częściach ciała. Nie powinno być to źródłem naszych kompleksów, natomiast jest kilka rzeczy, które możemy zmienić w pielęgnacji ciała, aby ograniczyć ilość krostek oraz wrastających włosków?  

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 25 lipca 2022

Czym są truskawkowe nogi?

Truskawkowe nogi to potoczna nazwa łagodnej choroby skóry. Czerwone krostki na nogach to nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Powoduje to powstawanie małych grudek w kolorze skóry lub z rumieniem. Najczęściej pojawia się na ramionach, udach i pośladkach. Jest zaburzeniem dziedzicznym, którego nie da się wyleczyć, ponieważ za jego pojawianiem się stoją czynniki genetyczne. Jednak prawidłowa pielęgnacja może skutecznie zmniejszyć ilość powstających grudek.

Co wzmaga powstawanie krostek na nogach?

Rogowacenie okołomieszkowe wynika z zaburzeń rogowacenia, które polegają na zaleganiu nadmiaru martwego naskórka na powierzchni skóry, co powoduje powstawanie krostek. Nadmierne przesuszenie lub odwodnienie skóry, zbyt częsta depilacja, gorące kąpiele, które wzmagają przesuszenie skóry mogą pogłębiać problemy z rogowaceniem.  

Jak pielęgnować skórę, aby ograniczyć ilość wrastających włosków oraz krostek na nogach?

Oczyszczanie skóry

Pielęgnacja skóry objętej rogowaceniem okołomieszkowym powinna opierać się na balansowaniu pomiędzy odpowiednim nawilżeniem, a złuszczaniem.

Nawilżenie to nie tylko wybór dobrego kremu nawilżającego, ale również delikatnie oczyszczanie skór, które nie będzie naruszać bariery hydrolipidowej skóry. Niestety większość żeli myjących obecnych w drogeriach zawiera dosyć mocne, wysuszające substancje powierzchniowo czynne. Do składników, które należy unikać, należą: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Sodium Lauroyl Sarcosinate. Na szczęście producenci coraz częściej stosują w produktach łagodniejsze substancje myjące, które delikatnie oczyszczają skórę nie wysuszając jej. Należą do nich Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Lauryl Glucoside. Ponadto warto wybierać żele myjące z dodatkiem emolientów lub żele dla skór atopowych.

Złuszczanie

Kolejnym ważnym aspektem jest regularne złuszczanie skóry. W tym celu można stosować peelingi enzymatyczne, chemiczne lub kremy z dodatkiem tych substancji, przykładowo na bazie kwasu salicylowego, kwasu mlekowego, papainy lub bromelainy. Istnieją również balsamy złuszczające z dodatkiem tych składników. Zamiast balsamów można wybrać szczotę do szczotkowania ciała na sucho i delikatnymi ruchami szczotkować skórę przed kąpielą codziennie lub co dwa dni.

Nawilżanie skóry

Jeśli dotyczy Cię problem truskawkowych nóg, warto wprowadzić balsam nawilżający i stosować go codziennie lub przynajmniej po depilacji, goleniu oraz po złuszczaniu skóry. W balsamach nawilżających warto szukać mocznika, panthenolu, ceramidów oraz oleji.

Właściwa pielęgnacja skóry jest kluczowa w przypadku rogowacenia okołomieszkowego, jednak bardzo ważne jest również dbanie o higienę przyrządów stosowanych do depilacji czy golenia – maszynek, golarek czy depilatorów.

MyBody

Najnowsze