myv-cele-osobiste-scaled-panorama_1

Cele osobiste w nowym roku – jak je zrealizować?

Opublikowane w kategorii

Każda z nas ma marzenia, plany, czy cel osobisty, który chce osiągnąć. Jednak często nasz zapał okazuje się słomiany i przerywamy nasze starania ze względu na nawał obowiązków życia codziennego. Co zrobić by w końcu nauczyć się jeździć na łyżwach, odłożyć pieniądze na wymarzone wakacje lub nauczyć się języka obcego?

Najlepszym sposobem na sukces w osiąganiu naszych marzeń jest ich systematyzacja i włożenie ich w określone ramy. Aby to zrobić, najlepiej użyć modelu biznesowego SMART, który umożliwia precyzyjne planowanie. Cel jest SMART, gdy spełnia 5 kryteriów: jest określony (specific), mierzalny (measurable), osiągalny (achievable), istotny (relevant) i określony w czasie (time-bound).

Jak upewnić się, że cel posiada wszystkie cechy SMART?

Dokładnie określ co chcesz osiągnąć

Określony – aby cel stał się określony, musi być jasny i przejrzysty, dla każdej osoby, która ma z nim styczność. Cel powinien wyznaczać dokładny jego kierunek. Zamiast używać ogólnikowego znaczenia np. “nauczę się języka”, należy go sprecyzować “nauczę się hiszpańskiego”. W tym przypadku wiemy czego dotyczy dany cel i wiemy jak do niego podążać.

Mierzalny – nie jest sekretem, że najlepsze cele, są określone ilościowo np. “Odłożę 1500 zł” lub “Nauczę się hiszpańskiego na poziomie A2”. Jeśli więc zaczynamy naukę języka od zera możemy dopasować ilość i częstotliwość zajęć w sposób, który pozwoli na osiągnięcie naszego targetu. Podobnie wygląda sprawa pieniędzy – określona kwota jasno daje nam do zrozumienia ile musimy odkładać w danym czasie.

Zrealizuj cel zgodnie z Twoimi możliwościami

Osiągalny – warto przemyśleć, czy dany cel jest możliwy do zrealizowania. Jeśli w ogóle nie umiemy mówić po hiszpańsku, nauka tego języka na poziomie C1 jest prawdopodobnie niemożliwa do zrealizowania w przeciągu roku. Wykorzystując nasze polskie przysłowie, tę zasadę najlepiej interpretować jako “mierz siły na zamiary”!

Istotny – przy wyznaczaniu celu należy wziąć pod uwagę jego wartość dodaną. Używając przykładu z nauką języka hiszpańskiego – czy nowa umiejętność poprawi moje prospekty na znalezienie nowej pracy? A może zwiększy moje szanse na awans lub umożliwi swobodny kontakt z rodziną z zagranicy? Cele bez głębszego sensu lub nie dające korzyści są często odrzucane ze względu na brak odniesienia do naszego życia i bezużyteczność.

Określony w czasie – jak mawiał Napoleon “czas jest wszystkim” i nie sposób się z nim nie zgodzić! Cel bez określonej ramy czasowej to tylko życzenie, by nadać mu sens musimy wyznaczyć czas, w którym zostanie osiągnięty, np. “Nauczę się hiszpańskiego w ciągu roku”.

Jak zatem powinien brzmieć Twój cel osobisty?

 

Podsumowując, cel musi spełniać pięć powyższych kryteriów, by był realny do zrealizowania i przejrzysty dla nas samych. Idealnie sformułowany cel będzie wyglądał następująco:

“Nauczę się języka hiszpańskiego na poziomie A2 w ciągu 2021 roku, co umożliwi mi wywalczenie podwyżki.”

Powyższy cel posiada wszystkie cechy modelu SMART. Dzięki temu jest czytelny i konkretny, a zapisany stanie się drogowskazem wyznaczającym kierunek do którego zmierzamy. Pamiętaj, by nie rezygnować przy pierwszym niepowodzeniu lub braku motywacji – zawsze myśl o dodatkowych korzyściach wynikających z osiągnięcia swojego targetu. Staraj się zachować pozytywne nastawienie, a przede wszystkim wybierz cel, którego osiągnięciem jesteś szczerze zainteresowana!

Masz problem ze zdecydowaniem się co chcesz osiągnąć w nowym roku?

 

Jeśli z trudnością przychodzi Ci decyzja na czym skupić się w nowym roku, wykorzystaj prostą metodę zysków i strat. Spróbuj przewartościować każdą z opcji. Zastanów się jakie korzyści przyniesie Ci dane działanie, a z czego będziesz musiała zrezygnować. Na realność i przydatność celu wpływ ma wiele czynników, przez finanse, po sprawy rodzinne, a każdy z nich musi być rozpatrzony z należytą uwagą. Nie denerwuj się, gdy okaże się, że wszystkie cele nie zostaną przez Ciebie zrealizowane – doba ma tylko 24 godziny, a niektórym planom warto poświęcić więcej czasu.

Poniżej możesz zobaczyć planszę, która pozwoli Ci zebrać wszystkie projekty w jednym miejscu:

 

Planuj i realizuj!

 

Planowanie i organizacja pracy jest szczególnie ważna w życiu codziennym i zawodowym. Jasno sprecyzowane cele pozwolą Ci zapanować nad ładem i porządkiem w domu, ale także dopilnować spraw, które zawsze odkładałaś na później. Stosowanie metody wyznaczania celów za pomocą modelu SMART, przyczyni się do efektywności Twojej pracy. Gwarancją dobrze wyznaczonego celu jest duma z jego zrealizowania. Do dzieła!

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również