Bezstresowe wychowanie

Bezstresowe wychowanie w szkole jaki ma wpływ na dalszą przyszłość dziecka?

Opublikowane w kategorii

Stres to jedna z największych bolączek cywilizacyjnych. My, dorośli, potrafimy sobie raczej z nim poradzić. Jednak gdy w grę wchodzi dziecko, może mieć z tym problem. Czy więc warto wychowywać dzieci zupełnie bezstresowo? Absolutnie nie! Ma to bardzo negatywne konsekwencje w jego dorosłym życiu. Jakie?

Zaczęło się od Benjamina Spocka

W 1946 roku wydał on podręcznik na temat bezstresowego wychowania dzieci. Naciskał na to, by uznać podmiotowość i szacunek do dziecka na każdym jego etapie rozwoju. W praktyce, dziecko miało samo ustalać sobie granice tego co może a czego nie może. Rodzic miał umożliwić mu wszystko to, czego sobie zapragnie maluch. W Polsce ta metoda była popularna w latach 90-tych XX wieku. Mimo negatywnych komentarzy psychologów dziecięcych, moda ta szybko zyskała wielu zwolenników. Niestety, koszty za ten społeczny eksperyment płacą wychowane bezstresowo dzieci, a dzisiaj już dorośli ludzie. Depresje, zaburzenia dysfunkcyjne to bolączka z którą większość z nich mierzy się na codzień.

W literaturze możesz się spotkać ze stwierdzeniem, że jednym z rewelacyjnych przykładów bezstresowego wychowania jest szkoła Montessori. Nic jednak bardziej mylnego. Metoda nauczania jaką zaproponowała przed laty Maria Montessori opiera się nie na bezstresowym wychowaniu, a na bezrepresyjnym. Cała filozofia Montessori skupia się wokół dostosowania sposobu nauki do momentów dających przestrzeń na naukę danej umiejętności. Autorka nigdy nie zakładała całkowitego wyeliminowania stresu. Jakie mogą być konsekwencje braku stresu w szkole?

Szkoła bez stresu

Jeżeli przyjmiemy, że wychowawca, rodzic lub nauczyciel przyjmuje postawę całkowicie bezstresową, niesie to za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Dziecko ma dużą swobodę działania oraz brak oczekiwań i wymagań. Wychowawca jest zawsze gotowy do rozmowy i nie wyznacza kar za złe zachowanie. W konsekwencji dziecko pielęgnuje w sobie niedojrzałość. Jest lękliwe, agresywne, impulsywne i nierzadko prezentuje bardzo roszczeniową postawę. Ma również problem z samokontrolą. I z takimi dysfunkcjami społecznymi wkracza w dorosły, bezwzględny świat, gdzie do pewnych norm trzeba się zwyczajnie przystosować. Czy muszę dodawać, że jest mu trudno?

A co, gdy tego stresu jest za dużo?

W opozycji do bezstresowego wychowania jest styl autorytarny. Wychowawca tu jest chłodny emocjonalnie, zmusza do posłuszeństwa i bezwzględnego dostosowania się do poleceń bez wyjaśnień. To również całkowite ignorowanie potrzeb dzieci. Tak wychowane dzieci będą zamknięte w sobie, nieufne, z niską samooceną. Nie obca jest im apatia, wieczne niezadowolenie i brak chęci poznawania świata. Wkraczając z takim bagażem w dorosłe życie, bardzo ciężko jest osiągnąć pełnię szczęścia.

Lepszy model

Gdy dziecko ma wyznaczone jasne reguły, czuje się bezpiecznie. Dołożysz do tego samodzielność, a będzie miało poczucie sprawczości. Gdy wokół niego będzie wychowawca pełen emocjonalnego ciepła i gotowości do rozmowy i negocjacji, młody człowiek uczy się jak funkcjonuje świat. Jeżeli dołożymy do tego konsekwencję, wyznaczymy pewne standardy zachowania, które sprawdzą się i w dorosłym życiu. Zatem przyjęcie postawy opartej na autorytecie, to najlepszy model wychowania.

Dzięki niemu dziecko jest pewne siebie, wytrwałe i stabilne emocjonalnie. Ma wysoką samoocenę, jest zadowolone oraz potrafi radzić sobie ze stresem. Do tego nie obca jest mu ciekawość świata oraz otwartość na zmiany. Tak przygotowany do życia młody człowiek będzie świetnie radził sobie w dorosłym życiu. Świadomy swojej wartości, odważnie stawi czoła wszystkim problemom. I wie, że jest coś takiego jak reguły oraz sposoby na radzenie sobie ze stresem. Czy można chcieć więcej?

Bezstresowe wychowanie miałoby sens w bezstresowym życiu, pozbawionym reguł. Jednak w prawdziwym życiu taki model zupełnie się nie sprawdzi. A wręcz może zaszkodzić dziecku i przeszkodzić mu w normalnym funkcjonowaniu. Dlatego też, zamiast szukać bezstresowych form wychowania, ustalcie pewne zasady i bądźcie konsekwentni w ich przestrzeganiu. To dotyczy zarówno dzieci jak i…rodziców!

Dołącz do naszej grupy na Facebooku My V & Me lub podziel się swoimi przeżyciami na Forum.

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również